"Безкрайната градина"

"Любов между редовете" със CineLibri

През октомври започва световният международен книжен и филмов фестивал CineLibri. Четвъртото издание на единствения по рода си кино-литературен фестивал ще се проведе от 10 до 24 октомври и ще предложи над 300 прожекции, 45 актуални кинопродукции, много специални гости, събития и емоции.

Всъщност CineLibri е ежегодно събитие, вдъхновено от плодотворното взаимодействие на киното и литературата и показва най-добрите примери за филмови адаптации, базирани на значими литературни произведения, едновременно съвременни и класически.

Тематичен фокус на фестивала тази година е красотата на любовта във всичките й форми и превъплъщения. Търсете мотото "Любов между редовете"!

CineLibri 2018 е отново с вдъхновяваща програма, която започва с "Човекът, който уби Дон Кихот" - един от най-дългоочакваните проекти на култовия режисьор Тери Гилиъм.

"Човекът, който уби Дон Кихот"

Официалната премиера ще се състои на 16 октомври в зала 1 на НДК от 19:00 часа. "Човекът, който уби Дон Кихот" (2018) държи в напрежение всички ценители на киното и литературата вече близо две десетилетия. След серия от невероятни перипетии около заснемането на филма, превърнал се в ода за лудата творческа страст, той ще бъде излъчен за първи път в рамките на CineLibri и у нас - броени седмици след премиерата му на фестивали като Кан, Мелбърн и Карлови Вари.

"Човекът, който уби Дон Кихот"
 

Динамичният сюжет ни представя циничен рекламист на име Тоби, който заминава за Испания. По време на снимки среща циганка, която му дава копие на някакъв странен филм. Тоби се отправя на път, но един възрастен испански обущар, който си въобразява, че е Дон Кихот, го обърква с оръженосеца Санчо Панса. "Човекът, който уби Дон Кихот" е създаден по мотиви от "Дон Кихот" на Мигел де Сервантес, една от най-значимите творби в историята на световната литература. Сценаристи на филма са Тери Гилиъм и Тони Грисони. Образите на Дон Кихот и Санчо Панса са поверени на Джонатан Прайс и Адам Драйвър, в останалите роли ще видим Стелан Скарсгард, Олга Куриленко, Серхи Лопес, Джорди Мола, Роси де Палма и др.

Пет игрални и шест документални български филма ще могат да гледат зрителите на кино-литературния фестивал CineLibri 2018.

За първи път в конкурсната програма на CineLibri влиза българско заглавие – става дума за филма омнибус "8 минути и 19 секунди", който се състои от шест късометражни новели, претворяващи разкази от сборника "И всичко стана луна" на Георги Господинов.

Сред фестивалните заглавия на 2018 г. е "Безкрайната градина" на Галин Стоев. Създаден по мотиви от пиесата "Приятнострашно" на Яна Борисова, филмът е дебют в игралното кино на един от най-големите ни театрални режисьори и представлява съвременна градска драма, под чиято повърхност пулсират невидими светове и се раждат неочаквани чувства.

В паралелната програма на CineLibri присъства и режисьорът Петър Попзлатев с филма "Аз съм ти, Адриана", ефектна екранизация по "Роман без заглавие" на Димитър Димов и "Адриана" на Теодора Димова. Неочакваната среща на една студентка и възрастна жена, чието минало е изпъстрено със събития, някои от които драматични, се оказва съдбовна. Ролите са поверени на звездни актьори като Жанет Спасова, Ирмена Чичикова, Деян Донков, Захари Бахаров, Ованес Торосян, Владимир Пенев, Михаил Билалов.

"Аз съм ти, Адриана"
 

Четвъртото издание на CineLibri оказва чест на най-гледания български филм за 2017 година – "Възвишение" на режисьора Виктор Божинов. Филмът е екранизация по хитовия роман на Милен Русков, удостоен с Европейска награда за литература.

По случай 100-годишнината от рождението на един от най-великите филмови стилисти на всички времена – Ингмар Бергман, CineLibri организира изискана галавечер в зала "България" на 13 октомври.

В рамките на честването ще се състои премиерна прожекция на документалния филм "Лив Улман и къщата на спомените" - парченца живот, подредени от журналиста Георги Тошев и оператора Румен Василев. Приветствайки каузата на фестивала, за първи път легендарната норвежка актриса, която тази година навършва 80, отваря малката си ваканционна къща край Осло, за да посрещне снимачен екип, при това български! Това е първото българско филмово заглавие с участието на музата на Бергман.

Две от документалните продукции, намерили място в тазгодишната програма на CineLibri, стават повод за написването на книги. Едната от тях е уебсериалът "Да се изгубиш нарочно“ (2018), дело на нашумелите влогъри Крис Захариев, Ясен Атанасов и Анастас Шипков. Необичайно приключение, което показва България такава, каквато никога не сте я виждали. Другото заглавие е "Червено, твърде червено" (2018 ) на младата Божина Панайотова. След 25 години във Франция тя се връща в България с камера в ръка и едно съмнение: ами ако родителите й са сътрудничили на Държавна сигурност?

Фестивалът предвижда и три документални филма, посветени на знакови български личности: "Симон срещу страха (Случаят Варсано)" на писателя Георги Тенев, филм за гениалния български поет и преводач Валери Петров и за Иглика Василева, изтъкната преводачка от английски език, отличена с множество награди.

Фестивалното жури на CineLibri и тази година включва професионалисти с безспорно международно признание.

Председател е Мартичка Божилова от АГИТПРОП, изтъкнат продуцент, носител на "Златна мечка" 2018 за копродукцията с българско участие "Не ме докосвай". За да отсеят най-талантливата литературна адаптация на годината, у нас пристигат големият френски романист и киносценарист Давид Фоенкинос и популярният холандски писател, продуцент и актьор Херман Кох, постигнал световен пробив с романа "Вечерята". Актьорската гилдия също е представена в журито - в лицето на британската звезда Майкъл Маккел. Към отбора на арбитрите се присъединява и Анди Делиана, известен продуцент, сценарист, режисьор и актьор.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види