Испанска рецепта за летните жеги – хамбургери от леща и спанак

Крехкото месце и другите вкусотийки на барбекю са любими особено през отпускарския сезон. В жегата обаче обилното количество мазни храни, прегръщани с бира и всякакъв друг алкохол НЕ са най-добрата комбинация. Това е така, защото високата концентрация на белтъчини е твърде тежка за организма. Просто те се преработват трудно и изтощеният от жегата организъм изразходва двойно повече енергия в сравнение с въглехидратите, за да ги преработи. При разграждането на белтъчините тялото произвежда ензими и освобождава топлина – този процес се нарича термогенеза. А последното, което искаме, е да ни е още по-топло по време на храносмилателния процес.

Специалистите по хранене препоръчват през лятото да наблегнем преди всичко на:

Пълнозърнестите храни, които всъщност ни защитават от жегата. Съдържат много магнезий, който действа "успокоително" - отпуска мускулите и нервните клетки и увеличава усвояването на калция от кръвта. Освен това помага на тялото да поддържа стабилна вътрешна температура. В огромни количества магнезий има в ечемика, ръжта, пшеницата, ориза, киноата и елдата. Ако някои от изредените зърнени храни не ви допада, няма проблем – направите си един сютляш или ашуре.

Към пълнозърнестите храни ще прибавим и зелените листни зеленчуци като спанака, зелето и броколите, които са пълни с калций, ключов за термогенезата. Ще споменем и богатите на вода храни –краставиците във всичките им превъплъщения – таратор, салати; киселото мляко, динята и доматите. Ето и изненадата - стипчивите храни. Те са много подходящи за летните жеги, защото съдържат танин. Когато отпиваме хубаво червено вино или ядем други стипчиви храни, като някои бобови култури - лещата, например, или плодове - банани, грозде, дюли, пресни фурми, тъканите в тялото ни се свиват и организмът започва по-добре да абсорбира водата. Нейното затопляне отнема много енергия и затова температурата на тялото се запазва по-ниска за по-дълго време. Същото се отнася до храните и напитки с горчив вкус, като кафе, чай, бира, сок от грейпфрут, разбира се натурален шоколад, горчица. Според китайската медицина горчивият вкус изсушава и движи енергията надолу, тоест изчиства организма от натрупаните излишни влага и топлина. Освен това продуктите с горчив вкус помагат за изхвърлянето на токсините от организма, както и при други неразположения, като  гадене, повръщане, дори кашлица.

И не забравяйте, че студените напитки и храни повишават телесната температура понеже тялото веднага се стреми да компенсира бързото охлаждане.

Накрая ето и нашата рецепта:

Продукти:

Две-три скилидки чесън, голяма глава лук

300 г спанак, 200 г леща, 100 г галета, едно яйце

Сол, черен пипер, риган, малко соев сос, 3 лъжици зехтин

Начин на приготвяне:

Намачкваме предварително сварената леща + бланширания и нарязан спанак. Задушаваме лука и чесъна в зехтин и оставяме малко да изстине. После прибавяме останалите съставки и размесваме добре. Оформяме хамбургерите, пържим ги в малко зехтин, първоначално на по-слаб огън, после увеличаваме температурата, за да придобият хрупкава коричка.

Ако не искате да пържите, можете да ги изпечете на фурна, като ги сложите върху намаслена хартия за печене.

Опитайте!

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види