Кой е най-добрият в дебатирането у нас?
Колко важно е човек да умее да дебатира? Да изложи адекватни аргументи, да защити тезите си, но и активно да слуша отсрещния и да взема предвид неговото мнение.
Всичко това доказаха с действията и уменията си ученици от цялата страна, които достигнаха до финала на националното състезание по дебатиране Международни младежки дебати в България и то по брилянтен начин на чужд език.
Четиримата най-добри участници в дебатите на немски език проведоха финалното състезание с интензивен дебат по въпроса:
"Трябва ли България да намали трайната миграция на специалисти чрез изплащане на "премии на завърналите се?"
По време на дебата не само по-доброто познание по темата беше от значение, но и умението да се откликне честно и обективно на мнението на другите. Важно беше другите да бъдат изслушвани внимателно, да се разбере тяхната противоположна позиция, но и да се постави под въпрос, а собствената да бъде подкрепена с аргументи.
Най-накрая Михаил Крумов от 91-во училище "Проф. Константин Гълъбов" в София успя да убеди журито със своите реторични способности и заедно с победителката на второ място Александра Иванова от Немско училище София ще представи България на Международния финал в Будапеща на 10 октомври.
Международни младежки дебати подпомага дебатирането като средство за демократичен диалог и насърчава активното многоезичие в Европа. Общо около 3000 ученици от 180 училища в дванадесет страни в Централна и Източна Европа участват в проекта. Тази година България се включва за втори път в състезанието с 16 училища.
Международни младежки дебати – национално състезание в Централна и Източна Европа е проект на Гьоте-институт, на Фондацията "Спомен, отговорност и бъдеще", на Общополезната фондация Херти и на Централата за училищно дело в чужбина.
От Seen успяхме да уловим развълнуваните победители след финала, Михаил и Александра, за да споделят своите впечатления и емоции.
Михаил ни разказа, че би желал да изучава право, и затова е било толкова важно за него да развие уменията си в дебатирането и да е готов да защитава дори теза, която вътрешно не отговаря на неговите вярвания. Той допълни, че търси добри примери в дебатирането от различни епохи и места.
Според Михаил, за съжаление, политиците в България не са точно хората, които са най-добри в дебатирането. Защото повечето пъти за тях е по-важно как изглеждат и как говорят, отколкото това какво точно казват.
Александра от своя страна сподели, че би искала да развива дипломатическа и политическа кариера. Силно мотивиращо и е подействала подкрепата на нейните съученици и учители, които винаги са държали Александра да бъде част от подобни проекти.
На въпроса дали според нея женският глас е достатъчно чуван днес, възпитаничката на Немското училище не смята, че е достатъчно и има много какво още да се подобрява. Но така или иначе Александра е оптимист и вярва, че всичко върви в правилната посока, включително и благодарение на страната ни и на това какво е постигнато в Европейския съюз. И затова, че имаме жени на лидерски позиции. Това вдъхновява и нея да се развива и доказва във времето.