Историята на откривателя на Lactobacillus bulgaricus

През книгата "Българите – забравените постижения" на Делян Момчилов, който работи  в екип от специалисти, за да създаде това впечатляващо издание, ще ви разкажем за две истории на велик българин и велика българка, които обаче, за съжаление, колективната ни памет незаслужено е изтласкала назад. Потърсете книгата за останалите 48 истории на знаменити сънародници, променили света около себе си със своите дела.

Стамен Григоров е роден в годината на Освобождението на България от османска власт в семейството на Гиго и Звезда Григорови в село Студен Извор, близо до Трън. Семейството е голямо, има дванайсет деца, а Стамен е осмото от тях. Още в училище Григоров-младши се извява като будно дете с интерес към науката. Мести се в София и завършва гимназия. Съдбата му се усмихва със срещата с френския пълномощен министър, който е впечатлен от ерудицията на Стамен. С негово съдействие младият българин заминава да учи в престижния Институт по естествени науки в Монпелие.

След отличното си представяне във френската школа Григоров е приет в Женевския университет, където прави докторантура по медицина. Става асистент на известния бактериолог Леон Масол и има на разположение техника на от най-високо равнище. Междувременно Стамен се жени за Даринка от Трън, която ще изиграе ключова роля в бъдещето откритие на младия учен.

В Париж се установява известният руски биолог Иля Мечников, който работи в института "Луи Пастьор" по изследвания, свързани със стареенето на хората. Негови думи от периода са: "Нашата старост е болест, която трябва да се лекува както всяка друга." Според някои от твърденията на руския учен една от основните причини за болестите у човека е лошото състояние на червата. Извършва проучване в над трийсет държави за броя на столетниците на глава от населението. По това време се оказва, че в България се падат по четирима на 1000 души, което е впечатляващ резултат. Започват детайлно изследване на държавите с най-добро съотношение и се търсят източниците на дълголетието.

Стамен започва да изследва микрофлората на българското кисело мляко, което получава благодарение на жена си Даринка. Минава дълго време в неуспешни опити и стотици експерименти без резултат, но всички тези хиляди часове над микроскопа довеждат до едно от най-големите открития в българската наука. Българският млад учен открива пръчковиден микроорганизъм. Проф. Мечников потвърждава откритието на Стамен Григоров. Впоследствие базирайки част от изследванията си на българското откритие, съвместно с Паул Ерлих, двамата с Мечников печелят Нобелова награда през 1908 г. за създаване на имунологията.

Откритието на Григоров веднага е представено в института "Луи Пастьор" и в Сорбоната. Получава адмирации от цялата френска научна общност. По-късно, в чест на родината на откривателя си, откритието е наречено Lactobacillus bulgaricus.

Въпреки огромния брой предложения за работа в чужбина към едва 30-годишния учен, включително и на ръководни постове, Григоров решава да се завърне в България. Установява се близо до родното си място – Трън, където оглавява местната болница. Съвсем скромно продължава научната си дейност, като през 1906 г. в публикация във френско научно списание обявява новата си разработка – противотуберколозна ваксина.

Важно уточнение е, че не Григоров е неин откривател – първата разработка принадлежи на Робърт Кох. Въпреки това масовата ваксина срещу туберколоза е приложена едва през 1921 от Албер Калмет и Камий Гарен, на които се приписва откритието.

Стамен Григоров взема участие и в Първата световна война, когато сред българските войници върлува епидемия от холера. От случайните наблюдения и последвалите изследвания на Григоров става ясно, че войниците, които са яли плесенясал хляб, не заболяват. Благодарение на въпросните пеницилинови гъбички успява да спаси живота на стотици български войници.

След войните д-р Григоров продължава медицинската си дейност в Трън, работи още в София, Варна, Велико Търново и др.

Трийсет години след публикацията си за противотуберколозна ваксина, Григоров е поканен да продължи с експериментите си в Италия. В Милано българинът прилага своето лечение против туберколоза, а резултатите се отлични. Методологията на доктора е наречена curabulgara (българско лечение). Отново отклонява покани са престижни постове в чужбина.

По време на Втората световна война Стамен Григоров живее със семейството си в село Новоселци, близо до София.

На своя 67-и рожден ден великият български учен д-р Стамен Григоров умира. Безпрецедентните му постижения в сферата на експерименталната микробиология го подреждат до едни от най-големите имена в световната наука. Днес родната му къща е превърната в Музей на киселото мляко, болницата в Трън носи неговото име.

Благодарение на откритието на Стамен Григоров днес българското мляко се явява наша запазена марка по света.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види