Световният ден на книгата и авторското право
23 април е обявен за Световен ден на книгата и авторското право. Първоначалната идея за отбелязването на такъв ден принадлежи на Международната асоциация на книгоиздателите, след което е била предложена за разглеждане от ЮНЕСКО. Така от 1995 г., тази дата официално е обявена за Световен ден на книгата и авторското право. Създава се традиция Генералният директор на ЮНЕСКО да произнася свое специално по случая. Мотивите защо именно тази дата е избрана, са свързани с факта, че на този ден отбелязваме раждането или умирането на много голямо число писатели - Сервантес, Шекспир, Инка Гарсиласо де ла Вега, Морис Дрюон, Халдоур Лакснес, Владимир Набоков, Жозеп Пла, Мануел Валехо и др.
Оригинално тази традиция произхожда от Каталуния, където през 1923 г. за първи път тържествено се почита паметта на Сервантес, Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега, откъдето тръгва и традицията на всеки, закупил книга на 23 април да се подарява роза. ЮНЕСКО става приемник на тази традиция със своята програма „Подари книга, подари роза”.
От 2001 г. по инициатива на мадридските книгоиздатели ЮНЕСКО учредява и ежегоден избор на столица на литературата. Избрани за столица на литературата са градове като Мадрид (Испания, 2001), Александрия (Египет, 2002), Ню Делхи (Индия, 2003), Антверпен (Белгия, 2004), Монреал (Канада, 2005), Торино (Италия, 2006), Богота (Колумбия, 2007), Амстердам (Холандия, 2008), Бейрут (Ливан, 2009), Любляна (Словения, 2010), Буенос Айрес (Аржентина, 2011), Ереван (Армения, 2012). Признанието свидетелства за активността на градовете в областта на книгоиздаването, подпомагането на дейностите, свързани с литературата във всички аспекти на книгоразпространението.
Това е част от речта на председателя на ЮНЕСКО ЗА 2018 г. Одри Азуле по случай Световния ден на книгата и авторското право:
„Книжното дело се намира на кръстопътя на основополагащи свободи за човека, най-важните от които са свободата на изразяване и свободата на издаване. Тези свободи са много крехки. Те са изправени пред многочислени проблеми - от нарушаване на авторските права и културното многообразие до физическите заплахи, които засягат автори, издатели и журналисти в редица страни. Освен това тези свободи са потъпквани при атаките над училища, унищожаването на ръкописи и книги. В тази връзка нашият дълг се състои в това всякак да защитим тези свободи, да насърчаваме развитието на навиците за четене и писане, целейки борба с неграмотността и бедността, укрепване на основите на мира, а също и защита и повишаване на значението на книжовната дейност и работата на хората, работещи в тази сфера.”
Или както би казала Вирджиния Улф: „Когато настъпи Денят на Страшния съд, и хората, малки и големи, дохождат за получаване на небесните си награди, Всемогъщият ще погледне към книжните плъхове и ще каже на Петър - Виж, тези не се нуждаят от награда. Те са обикнали четенето.”
За 2018 г. за Световна столица на литературата е обявена Атина. ЮНЕСКО мотивира избора си като знак на признание на високото качество на програмите за поддържане на книгоиздателската индустрия, която позволява широк достъп до литература на цялото население, включително и на мигрантите и бежанците.