Животът продължава НА ЖИВО с "Антистатик": 6 дни, 16 български и международни представления

13-то издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик“, което тази година се провежда под мотото "Животът е НА ЖИВО“, продължава до 08 ноември с наситен календар от събития. Международната артистична програма на фестивала води за пръв път в България представления на известните хореографи Акеми Такея (Австрия/Япония), Джереми Уейд (САЩ/Германия) и Вили Дорнер (Австрия). От 06 до 08 ноември се организира и втората "Българска танцова платформа“ на "Антистатик“, която в течение на малко над 50 часа ще представи на 3 софийски сцени 13 представления на артистите: Александар Георгиев, Анна Данкова, Вили Прагер, Галина Борисова, Дарио Барето Дамас, Жана Пенчева, Живко Желязков, Ива Свещарова, Иво Димчев, Марион Дърова, Мила Искренова, Росен Михайлов, Стефан А. Щерев и Стефани Ханджийска. 

На 02 ноември от 19:30 часа на Сцена "Дерида“ Акеми Такея представя пърформанса си "Лимонизъм x Акционизъм“. С него тя отправя предизвикателство към разбиранията на "Виенските акционисти“, провокирайки ги със своята идея за "лимонизма“. В нейния артистичен космос, разположен между азиатската и европейската култура, "лимонизмът“ гледа на тялото като материал на Аза, съставен от 72 части, всяка от които е символизирана от един лимон на сцената. Качвайки се на нея, Такея организира "двубой“ между двете концепции, по време на който възстановява стратегиите на акционистите и ги прилага.

04 ноември, отново в 19:30 часа на Сцена "Дерида“, е време за среща с неуморимия провокатор, чиято работа неизменно предизвиква размисъл, Джереми Уейд. "Слава“ е първото представление, което той създава като млад хореограф през 2003 г. в Ню Йорк и продължава да преработва в следващите десетилетия. Този път Уейд се връща към представлението, партнирайки си на сцената с шведския изпълнител и хореограф Синдри Рунуде, за да създаде своя "разголен, световъртежен хибрид от емоции, физически и поведенчески шумове, сред които морфинът, тиктакането и блъскането се превръщат в техническо ръководство за това как да се отървем от срама, угризенията и подчинението.“

На 05 ноември от 19:00 часа в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс гостува известният австрийски хореограф Вили Дорнер със своето представление за сцена и двама танцьори "едно“. Негова отправна точка са стиховете от една дума на австрийския визуален артист и поет Хайнц Гапмайер, а с помощта на камера и черна дъска изпълнителите в залата си играят с думите, за да разберат как изглеждат мислите.

06 ноември е първия ден от програмата на "Българска танцова платформа“, в който зрителите са поканени да изгледат представленията: "Corpus Meum“ (идея и хореография Марион Дърова), "Съвършено розово“ (идея и реализация Ива Свещарова), "Синтетики“ (концепция и хореография Живко Желязков) и "Как бързо тече животът от януари до декември“ (идея, хореография и изпълнение Галина Борисова).

Corpus Meum
 

Corpus Meum

Съвършено розово

Снимка: Фото-корпус / Мериан Николова
 

Вторият ден от платформата, 07 ноември, започва с прожекция на филма, създаден по време на първото представяне на пърформанса "Нонумент“ на връх "Бузлуджа“ (автори и концепция Стефан А. Щерев и ЛИГНА-Германия), последвана от представленията "Ада Лавлейс“ (режисьор Анна Данкова), "Следобедът на един фавн“ (хореография Мила Искренова), "Закуска на тревата с един Фавн“ (идея и хореография Росен Михайлов) и "Произведени за щастие“ (идея, реализация и изпълнение Ива Свещарова и Вили Прагер).

Произведени за щастие

Снимка: Petya Ivanova

13-то издание на "Антистатик“ приключва на 08 ноември с финална доза от четири събития: представленията “Moonlight” (хореография и изпълнение Александар Георгиев и Дарио Барето Дамас), “Soft Questions” (идея и реализация Стефани Ханджийска), “Six Love Songs” (хореография и изпълнение Жана Пенчева) и концерт на Иво Димчев.

Moonlight

Снимка: Sasho N. Alusheuski

Иво Димчев

Билетите за международната програма са на преференциална цена, ако бъдат закупени преди деня на представлението, а за "Българска танцова платформа“ организаторите на събитието предлагат общ билет за всички събития (без концерта на Иво Димчев) на промоционална стойност от 50 лева и могат да бъдат закупени в мрежата на EPAYGO. Билетите за отделните представления за "Българска танцова платформа“ са в продажба на касите на НДК и Сцена “Дерида”.

Фестивалът се провежда при спазване на всички противоепидемични мерки.

Повече подробности за програмата на "Антистатик” можете да откриете на antistaticfestival.org, както и в Инстаграм (@antistaticfest), Фейсбук (@antistatic.international.festival), и в YouTube канала на фестивала.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види