Принцове и принцеси, които работят
Времената на монархиите в Европа отдавна са отминали и днес повечето членове на кралски семейства се издържат от туристите или от имотите, които притежават, други харчат семейните богатства, но има и такива, които избират да работят.
Някои от тях го правят от нужда, а други – по свое желание, като бройката на вторите със сигурност е минимална. За тях изразът "Да си живееш като цар" има почти същото значение като за всички нас, тоест, че няма никакво значение. С изключение на това, че работещите принцове и принцеси са материално осигурени от техните предци, които никога не са работили.
Принцеса Беатрис, Великобритания
Принцесата на Йорк е една от внучките на кралицата, но е избрала криволичещ път, далеч от Бъкингам. Тя работи за инвестиционна фирма в Лондон, а после смени посоката към координационен продуцент в Sony Pictures. След това принцесата навлезе отново в сферата на инвестиционните финанси, а през 2016 г. създаде старт-ъп проект. Освен всичко това Беатрис е първата кралска особа, която участва в игрален филм. Тя има малко участие в продукцията "The Young Victoria" (2009), която е посветен на кралица Виктория.
Принцеса Южени, Великобритания
Сестрата на Беатрис започва работа в аукционната къща Paddle8 в Ню Йорк от 2014 г. и успява да се издигне до мениджърски пост в компанията. През 2015 г. тя започва в галерията Hauser & Wirth в Лондон и през 2017 г. става неин щатен директор.
Принцеса Маделене, Швеция
Шведската принцеса е най-малкото дете на крал Карл Густав XVI и нейната съдба е малко като на холивудски филм.
През 2010 г. Маделене се разделя с дългогодишния си любим и се мести в Ню Йорк, където започва работа като проджект администратор в World Childhood Foundation, която е създадена от майка й. Там среща бъдещия си съпруг и сватбата им е моментът, в който повечето холивудски филми с такъв сюжет приключват.
Принц Емануеле Филиберто, Италия
Това определено е най-особената история в този списък. Емануеле е един истински предприемчив чаровен принц, който е доста пазарно настроен.
Емануеле Филиберто ди Савоя е правнук на крал Умберто II - последният италиански крал, който е свален от власт през 1946 г. Семейството му е в изгнание до 2002 г., когато принцът се завръща на бял кон в родината. Типично по италиански, медиите полудяват по него, а той дори печели телевизионно танцово шоу през 2009 г. Възползвайки се от статуса си на кралска знаменитост, впоследствие Емануеле отвори продуцентска компания и откри собствена модна марка – "PrinceTees".
Принцът се прочу и наскоро със следващото си бизнес начинание. Той и готвачът Мирко Падерно обикалят с камионче-кухня по различни събития в Лос Анджелис и продават паста. Марката, разбира се, е "Принцът на Венеция", а Емануеле твърди, че предлага всикокачествени гурме паста, спагети карбонара и други деликатеси в традициите на италианската кухня.
Никола Петрович, Черна гора
Престолонаследникът на балканската държава е пример за монарх, който мълчаливо и постепенно се е слял напълно с масите. Майката на Никола II Петрович - Ниегош е французойка, а баща му е Петрович - черногорската монархическа фамилия, която съществува три века до края на Първата световна война.
Никола учи за архитект през 60-те във Франция и по това време работи за различни проекти като този за зимния ски курорт Авориаз. През 1971 г. той получава диплома за архитект и оттогава работи като такъв. Петрович е сред най-върлите поддръжници на излизането на Черна гора от Югославия, но категорично отхвърля възможността да се върне в политическия живот на страната си. За разлика от добре познатия ни последен в тази класация.
Симеон Сакскобурготски и синове, България
Българското царско семейство е прогонено от комунистическите власти през 1946 г. и отива в изгнание първо в Египет, а след това в Испания.
Сакскобурготски се върна в България, за да стане премиер на страната през 2001 г. Той е и единственият монарх, който се връща на власт в Източна Европа след комунизма.
Каква работа е свършил у нас той е предмет на дискусии, но преди това е работил като консултант за няколко фирми в Европа и Африка, специализирайки в областта на банковото дело, хотелиерството, електрониката и доставката на хранителни продукти. Децата му също имат работа - принц Кирил е икономист, принц Кардам става хирург, а принц Константин-Асен е банкер в испанския клон на Barclays.

