Перти, Клара и техният баща

Еманципация в гетото

Ромска сватба в Румъния, Трансилвания. Булката е на 14 години и се казва Перти. Младоженецът е на 16. Познават се, но бегло. Бракът е уговорка между родителите им.

На пръв поглед церемонията прилича повече на варварски ритуал, отколкото на светъл свещен празник. Но се оказва, че знаем прекалено малко за традициите и културата на тази общност. Всички етикети, които можем да сложим на подобни обичаи, гнева и съпротивата, които изпитваме пред отнемането на свободната воля (особено тази на жената) са приложими в нашия свят, но не и на тяхна почва. Там има нещо повече от различни правила – има основателни причини за съществуването им.

За жителите на най-красивия район в Румъния принадлежността е гордост. Те са най-ярката, най-автентичната ромска общност в Европа. Техните предци пристигат от Северна Индия през 12. век. И почти хиляда години по-късно можем да видим непокътната култура и съхранени ценности – на хората, които не познават дом и родина, но владеят принадлежността и съхранението. Железните правила на общността – това е единственият начин да се предаде и запази културата, народът, езикът, уникалният огън, който без строгото покровителство на ромите би угаснал.

И 14-годишната Перти е наясно. Толкова наясно с механизма и неговите пробойни, че успява да ни го обясни – човешки, смирено и просто. Тя говори английски отлично. Но на 11 години спира да посещава училище, защото баща й получава прекалено много "предложения" за брак. "Имаше няколко семейства, които се обаждаха на баща ми и му казваха: "Не ни интересува дали искаш, или не искаш да ни я дадеш. Ако трябва, ще влезем в къщата ти със сила." Страхът на бащата на Перти - да не бъде отвлечена или изнасилена, го принуждава да прекъсне образованието й и да й намери съпруг от познато семейство. Целта не е задомяване, а сигурност и закрила. И Перти знае това. "Бракът ми беше уреден, но не беше задължение. Моите родители ме попитаха и аз се съгласих."

9 месеца след сватбата си вече е бременна. И паникьосана. "Трудно ми е. Тялото ми не беше готово за това, бях твърде млада. Но се успокоявам, защото до мен са моята майка и скъпата ми сестра."

Перти не се възприема като жертва. Нещо повече – твърди, че е феминистка. Тя съвсем съзнателно върви по границата между традициите и съвременния начин на живот. Пример за това е по-голямата й сестра Клара на 27 години – с два развода зад гърба си. Клара е бунтарката в клана. Първия си мъж напуска, защото семейството й забранява да излиза извън дома. А втория - просто защото е загубила желание да бъде с него. "Не приемам, че мъжът е повече от мен и трябва да го "слушам". Бракът означава партньорство. Аз нямам шеф, а съпруг."

Клара учи английски от интернет, гледа клипове и филми и започва да копнее за свободата, която имат жените по света. "Понякога гледах филми за успели жени, които влизат в офиса и всички ги слушат с уважение. Казвах си: "Искам да бъда такава. Защо не мога да бъда като тях."

Оказва се, че може. Днес Клара е първата жена в градчето с шофьорска книжка и собствен онлайн бизнес за дрехи, които създава сама. Продава ги основно на роми от нейната страна, но отскоро получава поръчки и от други държави. Мечтата й е да развие бизнеса си и да получи онази независимост, на която се радват модерните жени.

Перти и Клара се надяват, че са последното поколение на уредени бракове. Те ще позволят на децата си сами да изберат партньор. Заедно с това ще ги насърчат да останат в своя клан, за да сърханят корените си.

Перти роди здраво момиче. Мечтата й е то да получи образование, да не се омъжи младо като нея. И да бъде модерна жена. 

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види