"Бегуни" от Олга Токарчук

През м.май т.г. полската писателка Олга Токарчук /р.1962 г./ спечели Международната Ман Букър награда (Man Booker International Prize) за романа си "Бегуни". Романът е написан още през 2007 г. и има множество други награди.

Заглавието "Бегуни" се основава на руската старообядническа секта на Бегуните, проповядващи физическо странене от злото, на което не може да се противостои в честен бой, те непрекъснато се местят в пространството, не оставят следа в официалните списъци, не плащат данъци, отказват военната служба, нямат държавни документи. Философия на бягството от реалността, доведена до абсолютизъм. Затова несъмнено на страниците на романа на Токарчук /чиито корени са украински/ си имаме работа с философията на Бегуните, адаптирана към реалностите на ХХI век, пуританската бедност на разколнически бит ще я оставим в ХVIII век. Съвременният живот предлага на избралия бягството много повече радости на комфорта, но същността остава неизменна – да си въвлечен колкото се може в по-малък брой социални контакти.

Читателите, които обичат да четат истории със зарибяващо начало, вълнуващо изложение и избухващ финал, ще останат разочаровани. Този роман не е обикновена "история". Той се състои от множество истории с различен обем – от 1 до 15-20 страници. На пръв поглед те изглеждат чужди една на друга, но иди че разбери как авторката е успяла да ги свърже. Истории за кунсткамери, музеи на изроди, колекции от восъчни фигури, ампутирани крайници, вивисекции от различен род, както и обикновени човешки срещи. И всичко това е обединено в единен организъм, по чиито кръвоносни съдове сякаш се движат неспокойните  бегуни. Правят резервации, пребивават на летища, летят, отсядат в хотели, разглеждат музеи. И то какви... И романът става голям, цялостен и увлекателен. Разбира се, не всичко в тези истории е радостно и безоблачно, но е органично вплетено в повествованието.

Ако се вгледаме по-внимателно, ще видим, че книгата представлява не историята на няколко човека, а портрет практически на всеки съвременен човек с всичките негови страхове, загуби, открития и удоволствия, чиято главна цел е движението, колкото странно и удивително да звучи това.

"Бегуни" е своеобразна литературна монография на пътешестването по земното кълбо и човешкото тяло, включваща в себе си причудливо свързани и в крайна сметка образуващи единен сюжет новели, повести, есеистични фрагменти, попътни записки и др. Това е роман за съвременните номади, каквито сме всички ние. За вътрешната тревога, която кара човека да се премества от място на място. За тези, които се стремят към някаква цел, и за онези, за които тази цел се оказва самият път.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види