"По-лесно е да си представим края на света, отколкото да си представим края на капитализма.” — Фредрик Джеймисън
В контекста на политически, социални и икономически войни и световната нестабилност, тазгодишното издание на Sofia Art Week (SAW) Campo Verità 2 се фокусира върху радикални практики и идеи, които имат за цел да разгледат алтернативни движения, различни модели на създаване и представяне на съвременно изкуство. Теми, занимаващи се с опазване на околната среда, създаване на устойчиви практики, изграждане на съвместна работа и развитие на колаборации. Форматът и темата на седмото поредно издание на арт седмицата Campo Verità 2 имат за цел да се свържат отново с природата, предлагайки алтернативни модели на самоорганизация и автономни и устойчиви връзки между артисти и публика, както и развитие на холистични практики.
SAW#7 Campo Verità 2 е повлияно от арт движението Monte Verità [*лечебно светилище / слънчев санаториум], възникнало в началото на 1900 г. и съществуващо до 1940 г. в Швейцария, като място за срещи на интелектуалци, художници, писатели и реформатори. Една от основните му цели е развитието на различни алтернативни движения и начини на живот. Утопично микро общество, което се стреми да се противопостави на капитализма, социалните му норми и ограничения, както и нарастващото напрежение и националистическите движения в Европа по това време (история, повтаряща се и сега век по-късно). Изкуството има това уникално свойство да създава общо поле за изява и споделяне. Ние като група артисти, учейки се един от друг, разпознаваме тази сила, която се крие в колективните ни действия. Чрез обединяване на усилията и подхранване на духа на сътрудничество, те биха могли да насърчат смислена промяна в света, който обитаваме, където всеки индивид има способността да допринася по свой уникален начин.
Разнообразната програма на Sofia Art Week (SAW) Campo Verità 2 ще включва изложби, прожекции, разговори, пърформанси и работилници, в сътрудничество с галерия ДОЗА и галерия +359 (Водната кула). Заложени са две групови изложби на гостуващите артисти от исландския колектив Verksmidjan: Густав Боласон, Аксел Густавсон и Евар Угасон, както и допълнителни артисти, базирани в Рейкявик: Аманда Рифо, Унур Андреа Айнарсдотир, Джозеф Марзола и Торбьорг Йонсдотир, заедно с българските им колеги, които се отзоваха на отворената покана за участие.
Българската публика ще има възможността да се срещне лично с гостуващите артисти от Исландия, които ще представят селекция от проекти и ще разкажат за дейността си. На 24 октомври като част от съпътстващата програма са предвидени лекции на швейцарската художничка и преподавател Сара Бъргър, турската артистка Гьокче Демирбаш, американската изследователка Ашира Морис, както и презентация на белгийския художник и архитект Седрик Ван Парис.
Седмото поредно издание на арт седмицата се осъществява с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития на Столична община.
Участници: