Най-запомнящите се филми за футбола
Футболът сам по себе си е арена на крайни емоции от пълно щастие до трагедии и дори смърт. Футболът отдавна е нещо много повече от игра – той е съчетава в себе си трагедии, съдби, личности, възходи и падения пред очите на милиони зрители. Това е причината футболът да вдъхновява седмото изкуство през години – просто играта съдържа повечето основни драматургични линии, неимоверно раздути от медиите и феновете.
Филмите за футбол са повлияни от различни аспекти на играта, но основният сюжет е много прост и затова е гениален - победа или загуба.
Вижте една пъстра класация от филми, посветени на най-популярния спорт на планетата:
Mike Bassett: England Manager
Филмът от 2001 г. на режисьора Стив Барън поддържа най-добрите традиции на английското кино.
Историята за мениджър на втородивизионен отбор, който сензационно е избран за треньор на националния отбор на Англия, сама по себе си предвещава огромно количество британски хумор. "Mike Bassett: England Manager" действително е находчива сатира на английския футбол отгоре до долу, както и на таблоидната журналистика, която помпа самочувствието на футболистите, само за да ги "изяде" по-късно, след поредното им позорно отпадане от голям шампионат.
Рики Томлисън е неповторим като ексцентричния, устат мениджър Басет, който има треньорски методи, близки до тези на Димитър Пенев.
Интересен факт е, че част от "Mike Bassett: England Manager" е заснета като мокюментари с псевдо-документални кадри, които са вплетени в сюжета. Специално участие в продукцията взимат кралят на Футбола Пеле и Феномена на футбола - Роналдо.
По филма има телевизионни серии – "Mike Bassett: Manager" от 2005 г.
Maradona by Kusturica
Марадона отстранява Англия с два гола на Световното първенство в Мексико през 1986 г. Първият от тях е легендарната Ръка на бога - ситуация, в която Марадона използва ръката си, за да насочи топката в мрежата. Вторият е брилянтна солова акция между няколко безпомощни английски играчи. Двата гола със сигурност са стоплили сърцата на аржентинците, защото страната им е загубила Фолклендската война от Великобритания само четири години по-рано. Впоследствие Марадона извежда страната си до триумф на Световното първенство.
Головете на нападателя оставят трайно впечатление в младия Емир Костурица, който остава фен на Марадона. Самият играч пък е златна мина за филми, защото животът му е низ от възходи и падения. Марадона е считан за един от най-великите играчи в историята на играта, но в същото време най-яркият пример за талант, провален от наркотиците. Дон Диего е цапнатата в устата рок звезда на футбола - човек повече на темперамента, отколкото на разума, който не се съобразява с никого и въпреки това е обожаван от милиони.
С този филм от 2008 г. дори режисьор като Костурица е разбрал колко е трудно да правиш филм за идола си. От една страна Костурица е творец, който е способен на проникновени размишления, но на места в този филм фамилиарността преобладава пред обективността.
Марадона е идеален главен герой за документален филм на този режисьор, защото е непринуден. Той има ореола на Гаврош на футбола – излязъл от гетото, покорил върховете на играта, обожаван от онеправданите и потиснатите - аржентинци и неаполитанци. На всичко отгоре Костурица, както и Марадона не крият негативните си чувства към Западния свят, а дон Диего гордо показва пред камерите татуировката си на Че Гевара. В този смисъл Костурица сякаш се поддава на чара на футболната легенда и предпочита да представи митологичната страна на аржентинеца. В хода на снимките двамата се сприятелява и Марадона дори гостува в дома му в Сърбия.
Въпреки всичко това "Maradona by Kusturica" със сигурност е една от най-добрите спортни документалистики, правени някога. Най-малкото – едва ли някоя друга футболна звезда би допуснала режисьор толкова близо до себе и за толкова продължителен период от време.
Escape to Victory
Този филм на Джон Хюстън от 1981 г. вероятно е един от най-известните по темата в цялата история на киното.
Самият факт, че американецът Хюстън режисира филм за европейски футбол, който среща холивудските звезди Силвестър Сталоун и Майкъл Кейн с футболните гении Пеле и Боби Мур, наистина звучи невероятно.
Историята на "Escape to Victory" разказва за Съюзнически войници, затворени в нацистки концентрационен лагер, които трябва да играят демонстративен мач с германските си пазачи. Нацистите обаче се опитват да придадат идеологическо значение на срещата и с това вдигат залога.
Филмът печели много голямо внимание още преди да излезе, заради звездния си състав, в който малки роли имат популярни за времето футболисти като Боби Мур и Вернер Рот, както и голяма част от отбора на Ипсуич.
Fever Pitch
Fever Pitch е британски филм от 1997 г. и е адаптация по автобиографичната книга на Ник Хорнби - "Fever Pitch: A Fan's Life" от 1992 г. Хорнби е и сценарист на филма.
В главната роля на учител е Колин Фърт, а героят му е вманиачен фен на лондонския тим Арсенал. Той се влюбва в новата си колежка Сара, но трябва да избира между любовта и шампионския сезон на любимия си клуб.
Тази приятна британска комедия разкрива чаровната страна на футболните запалянковци. Кулминацията, разбира се, е финален сблъсък за шампионската титла на Англия през 1989 г. срещу претендента Ливърпул.
По този филм има американски римейк със същото име, но той не става за гледане.
Pele: Birth of a Legend
Филмът на сценаристите и режисьори Джеф и Майкъл Зимбалист е посветен на ранните години на Едсон Арантес до Насименто, по-известен като Пеле. Футболният Крал произхожда от бедно семейство, а спортът е единственият изход за него. За късмет на Пеле, той има талант в излишък и този талант започва да блести от рано.
Кулминацията на филма е световното първенство в Швеция през 1958 г. Бразилците побеждават домакините с 5:2 на финала, а младият Пеле блесва на международната сцена с два гола в мача. Самият Пеле има малка роля във филма, а в действителността той печели Световното първенство още два пъти и става най-добрият голмайстор във футбола на всички времена с 1281 гола в 1363 мача.
"Pele: Birth of a Legend" съдържа огромна доза патос, но това е загатнато още в заглавието. За хората, на които им се гледа красив филм за футбол по истинска история, това е идеалната възможност.
The Damned United
Този британски псевдо-биографичен филм от 2009 г. е адаптация по едноименния бестселър на Дейвид Пийс. Книгата разпалва спорове след публикуването й, защото сюжетът се отклонява от историческите факти и изгражда по-скоро фикционален образ, базиран на легендарния английски мениджър Брайън Клъф. И по-точно периодът на 44-дневния му престой начело на тогавашния шампион Лийдс Юнайтед през 1974 г.
Клъф се опитва да промени грубия стил на игра на Лийдс, но не успява и е уволнен след по-малко от месец.
Режисьорът Том Хупър очевидно е вдъхновен от начина, по който писателят Пийс обрисува своята версия на ексцентричния Клъф. Актьорът Майкъл Шийн пък се справя отлично с предизвикателството да играе именно този находчив, но чепат футболен специалист, на когото не липсват нито идеи, нито размах. Въпреки че "The Damned United" получава редица награди, продукцията се проваля в боксофиса.
Въпреки че филмът разказва за трудностите на Клъф в Лийдс, в действителността треньорът се смее последен. Само три години след като е уволнен от клуба Брайън Клъф оглавява сензационния отбор на Нотингам Форест, който печели шампионата в същата година, в която влиза в елита на английския футбол. В следващите няколко години клубът е британското чудо по европейските терени, защото печели Купата на европейските шампиони два пъти - през 1979 г. и през 1980 г.
Mean Machine
Филмът на режисьора Бари Сколник от 2001 г. де факто е типична британска криминална комедия от началото на века, която обаче се развива в затвора, а финалната битка не е с пищови, а с футболна топка.
Дани Мийн (Вини Джоунс) се проваля по всички параграфи - изхвърлен е от футбола, защото продава мач с Германия, а след това е вкаран в затвора, защото кара пиян и накрая се сбива с полицаите. В затвора Дани се оказва начело на шайка затворници, които трябва да играят срещу пазачите си. Сред редицата нестандартни образи на затворници, най-ярко изпъква този на Джейсън Стейтъм. За всички фенове на екшън филмите му със сигурност ще е любопитно да го видят като вратар-психопат, който говори с шотландски акцент.В общи линии, в този филм, Вини Джоунс до голяма степен играе себе си, само дето никога не е бил в затвора, още по-малко пък футболна звезда.
Основната фабула прилича на тази в "Escape to Victory", но "Escape to Victory" нямат Вини Джоунс. Груб и непочтен на терена от 80-те и 90-тегодини, той се преквалифицира в същия образ, но на големия екран. В "Mean Machine" той се събира с редица актьори от хита на Гай Ричи "Lock, Stock and Two Smoking Barrels", с който започна актьорската кариера на Джоунс.
Филмът е римейк на американския "The Longest Yard" от 1974 г.
Goal!
Филмът Goal! от 2005 г. на режисьора Дани Кенън отначало докрай е посветен на футболната приказка. Бедно момче, но с голям талант, пробива трудно в тежкия свят на най-популярната игра и накрая печели признание и по-добър живот. В случая създателите на филма са потърсили още по-широка аудитория, защото момчето е мексиканец, който живее в Америка.
В главната роля е Куно Бекер, който играе Сантиаго Мунез – момче от бедно мексиканско семейство в САЩ, който е взет на проби в Англия и извоюва мястото си в елитния Нюкасъл. В продълженията Goal II: Living the Dream (2007) и Goal! III: Taking on the World (2009) кариерата на Сантиаго се развива, защото той вече защитава цветовете на Реал (Мадрид) и играе на Световното първенство.
Интересното е, че и трите филма имат пълната подкрепа на международната футболна организация FIFA. Благодарение на това, епизодични роли в тях имат цяла плеяда от известни футболисти от края на миналия и началото на този век, като Зинедин Зидан, Раул, Алън Шиърър, Роберто Карлуш и др. Компанията за спортни стоки adidas пък инвестира 50 млн. долара в първия филм от трилогията и това е най-голямата сделка до този момент между корпорация и филмова продукция.
The Firm
Когато стане дума за футболно хулиганство много хора се сещат за Green Street Hooligans с Илайджа Уууд, но Гари Олдман е поставил летвата много високо още през 1989 г.
Тъмните персонажи отиват на Олдман и не е чудно, че той прави една от най-добрите си роли именно в "The Firm". Неговият герой Бекс е опасен писхопат, който работи като брокер, има жена и дете, но в същото време е начело на опасна банда футболни хулигани. Бекс иска да обедини европейските фракции от ултраси под своето командване, но пътят до върха е кървав, а падението със сигурност е тежко.
Този филм на режисьора Алън Кларк е базиран на историята на истинската хулиганско- криминална групировка на феновете на Уест Хям the Inter City Firm, която е активна през 70-те и 80-те години.