Фотографът Луис Хайн и децата работници на Америка
"Има работа, от която печелят деца, но има и работа, от която печели само работодателят. Целта при наемането на деца не е да бъдат научени, а да бъдат придобити големи печалби от работата им." – Луис Хайн (1874-1940 г.)
Луис Хайн е американски социолог и фотограф, чието творчество изиграва ключова роля за промените в закона за детския труд в САЩ. Освен че фотографиите му се отличават със забележителна техника, те са и изключително отражение на живота на работническата класа в Америка от първата половина на 20. век.
Работейки за Националния комитет за детски труд, той рискува живота си. Тогавашните неморални практики били тайна за обществеността, а фотографиите на Хайн ги превръщали в публично достояние, което представлявало сериозна заплаха за индустрията. Маститите фабриканти го заплашвали с насилие и дори смърт, което го принудило да се дегизира като инспектор по пожарна безопасност или индустриален фотограф, за да си осигури достъп до работилниците.
Хайн е любимият фотограф на Том Маршал. Том Маршал оцветява фотографии, защото вярва, че по този начин се свързва с тях на едно друго ниво – такова, което черно-белите фотографии не позволяват. "Фотографиите на Хайн са перфектни за целта, тъй като са изключително завладяващи и в оригинал. Очите на децата често са първото нещо, което забелязваш, снимките са толкова ясни и фокусирани, че като добавиш цвят, сякаш оживяват." – пише Маршал.
В дигиталната ера, в която хората препускат със скролера надолу, черно-белите снимки са лесна жертва на невниманието. Целта на Том Маршал е да ни накара да задържим погледа си една идея по-дълго и да научим повече за децата от снимките.
Джони премахва черупки от черупчести мекотели. Шефът му е определян като "padrone" - работодател, който експлоатира работници-имигранти.
Майкъл точно се е възстановил от втората си пневмония и е излязъл да продава вестници в дъжда. Снимката е направена във Филаделфия, Пенсилвания през юни, 1910 г.
Том Маршал решава да включи една по-различна снимка на детството, за да покаже, че все пак условията в САЩ са се подобрила с времето.
по DIY Photography