Снимка: Jorge Lopez

Авариите в електрозахранването са тежък удар за разклатената икономиката на Венецуела

Автор: Естебан Рохас от Франс прес

Гигантските прекъсвания в електрозахранването на Венецуела са тежък удар за икономиката на тази страна, която и без това е пред задушаване. Те парализират петролната промишленост и водят до загуби от 200 милиона долара дневно, според експерти.

Няма сектор, който да е пощаден от мега аварии в електрозахранването, от които Венецуела страда през последните седмици - от 7 до 14 март, а след това отново от 25 март следобед.

"Всеки ден, през който има масова авария (...), ние имаме загуби за близо 200 милиона долара", заяви пред АФП Карлос Ларасабал, президент на Федерацията на търговските и производствените камари във Венецуела (Fedecamaras).

В икономика, опустошена от пет години на рецесия, при инфлация извън контрол - 10 милиона процента, според прогнозите на Международния валутен фонд за 2019 година, последиците от прекъсванията на електрозахранването са опустошителни.

В страната с население 30 милиона души компаниите за производството на хранителни продукти са сред най-потърпевшите.

"Най-големите загуби понасят секторите, които зависят от веригата за гарантиране на безопасността на нетрайните хранителни продукти при доставянето им до търговските обекти - от търговците на дребно до производителите, като се мине през доставчиците на едро", обяснява Ларасабал.

Според представителите на различните сектори и на парламента, единствената институция, контролирана от опозицията, аварията от началото на март е довела до загуби за 1 милиард долара, а това е над 1% от брутния вътрешен продукт за 2018 година.

Над 2 милиона килограма месо и 5 милиона мляко са били изгубени, според производителите, а в същото време венецуелците страдат от остър недостиг на храни и медикаменти.

"Наистина е обезпокоително да се живее в такава ситуация постоянно", оплаква се Мария Каролина Ускатеги, президентка на Националния съвет по търговията и услугите (Consecomercio).

Липсата на електричество парализира терминалите за плащане и населението е силно затруднено да извърши каквато и да е операция и да се снабдява с хранителни продукти. Във Венецуела дори хлябът се купува с банкова карта поради липса на пари в брой. Единствено хората, които имат долари, успяват да се справят с положението.

Петролът е застрашен

Петролната промишленост, която осигурява 96% от приходите на венецуелската държава, също е подкопана в страната, която притежава най-големите запаси от черно злато в света.

Според експерта Луис Оливерос производството на петрол във Венецуела е свито до нула заради прекъсванията на електрозахранването. Това може да бъде "началото на цикъл на задълбочено влошаване" в сектора, прогнозира той пред АФП.

PDVSA, държавната петролна компания, още не е представила равносметка за щети след първата авария, но според Оливерос последиците за някои инсталации биха могли да се окажат "необратими".

Производството на венецуелски петрол започна слизането си към ада през февруари миналата година, свивайки се до малко над 1 милион барела дневно, според източници, близки до ОПЕК. Преди 10 години износът достигаше 3,2 милиона барела дневно.

Обемът би могъл да намалее силно - до 500 000 барела дневно тази година, според доклад на британската банка Barclays.

От 28 април на юридическите лица и компаниите в САЩ ще бъде забранено да продават или да купуват венецуелски петрол: а това ще засегне 75% от финансите на PDVSA, според експерти.

Администрацията на президента Доналд Тръмп замрази фондовете и активите на PDVSA в САЩ и на CITGO, неин филиал, поверявайки контрола им на лидера на опозицията Хуан Гуайдо, признат като временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела от близо 50 страни.

От края на 2017 година Вашингтон забрани на гражданите си и на компаниите в САЩ да договарят нови държавни облигации на Венецуела и на PDVSA - става дума за близо 150 милиарда долара.

В градовете, потънали в мрак, рисковете от грабежи се увеличават, както се случи в Мракайбо (северозападната част на страната) по време на първата авария. В този град, който е известен като петролната столица на Венецуела, са били разграбени най-малко 500 магазина, според Consecomercio.

Тези опасения, наред с проблемите за гарантиране на безопасното транспортиране на нетрайни хранителни продукти, свиват поръчките на търговците: те са намалели два пъти за месото, млякото и зеленчуците, според Fedecamaras.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види