Дюни насред канадските гори
Пейзажът на Канада е известен с девствената си красота, големите горски масиви, езерата, реките, които замръзват колкото по на север отивате. В тази американска държава има всякакви видове природни забележителности, но едва ли някой е очаквал сред тях да са... пясъчните дюни. И то не на брега на океана, а във вътрешността на страната.
Такава уникална геофизична формация се простира на 100 километра по бреговете на езерото Атабаска в област Съскачеуан. Дюните са дело на дейността на ледници от последния ледников период, които са направили местните скали на прах. Когато ледниците се стопяват, водата от тях отмива голямо количество пясък и седименти към огромно праисторическо езеро, което е било по-голямо от днешното Атабаска. Когато нивото на праисторическото езеро е намаляло драстично, пясъкът се е показал на повърхността, а вятърът го е нахвърлял в дюни.
Тези дюни са формирани преди около 8-9000 години и на места могат да достигнат до 30 метра височина. Поради факта, че районът е изключително изолиран, както и заради спецификата на дюните, местната флора и фауна там са запазили своята изключителност.
Из дюните могат да бъдат видени над 300 растителни вида, от които 10 са изчезващи, а поне 42 се считат за много редки. Да се запази това био-наследство не е трудно, предвид, че до там няма път, но през 1996г. местността е обособена като национален парк.

