Марио Хосен: Мястото на класическата музика е в класните стаи и във възпитанието на младежта
След броени дни предстои музикалният дуел между двама виртуозни съвременни интерпретатори на Паганини и Шопен – цигуларят Марио Хосен и пианистът Адриан Йотикер. Зрелищният концерт-спектакъл "Между два свята" ще се състои на 26 ноември в зала 1 на НДК.
Преди това успяхме да уловим специално за Seen магнетичния Марио Хосен, който спедели мисли, чувства и очаквания преди епичната музикална среща.
Какво означава за Вас на сцената да има друг виртуоз?
Да съм на сцена с виртуоз от ранга на Адриан Йотикер означава чест, предизвикателство и голямо удоволствие! Срещите на сцената с Адриан са винаги свързани с нещо екслузивно!
Паганини и Шопен къде те се пресичат, къде са тотално различни?
Пресичат се в историческата епоха на романтизма. Различни са в подхода и светоусещането си към публиката.И двамата са гениални композитори и обществени фигури. Паганини е бил любимец на широката публика и независим артист, пример за подражание за всички артисти от епохата си.
Шопен е един от последните артисти на романтизма, който е бил подкрепян изцяло от своите меценати. Преподавал им е уроци, композирал е за тях, свирил е преди всичко частни салонни концерти.
Къде е мястото на класическата музика в днешния свят?
В класните стаи и във възпитанието на младежта в класическите европейски ценности! Факт е големият интерес в Азия към европейските традиции особено към класическата музика. В момента само в Китай се строят над 200 концертни зали, а за Япония класическата музика е неразделна част от ежедневието.
За съжаление, в Европа политиците не разбират значимостта на културното наследство и на музикалното образование като база за интелектуално и духовно развитие на бъдещите генерации "свободни" граждани. Реалности, но както в икономиката, така и в други области виждаме ясно, че бъдещите водещи нации са в Азия.
Може ли музиката да променя хората? Вас как Ви променя през годините?
Музиката и изкуството променят ежедневно абсолютно всички нас. В материалното време, в което живеем всичко свързваме с пари. Да, изкуството е скъпо, но без него за всички нас ще стане много, много по-скъпо! Без духовност и култура ще сме поредния вид организъм в природата, борещ се само за физическо оцеляване... Космосът си има правила, които са вечни! Ние сме получили дарбата "право на избор"- така че сами ще си създадем бъдещето, дано то е благосклонно към дарения с "дух и разум" животински вид, който себично разрушава всичко живо около себе си... Но паралелно сме получили и дарбата да опознаем себе си чрез изкуството, което създаваме като преобраз на природата и вселената. Дано тази дарба ни спаси от неминуемото духовно и физическо себеунищожение.
С какви чувства и мисли подхождате към българската публика?
С любов и голямо уважение! Всеки концерт е един празник за духа ми!
А пловдивската публика кога ще я зарадвате?
Много скоро, след броени дни след концерта в София на 25.11. имам концерт с Виенския камерен оркестър във Виена на 30.11. след което заедно на 3.12. ще бъдем на юбилейния десети новогодишен концерт, организиран за пловдивчани от КЦМ Пловдив.

