Снимка: Brunel Johnson

Деменцията е най-големият страх, свързан със старостта

Старостта сама по себе си представлява страх за всеки човек. Склонността към влошено здраве, риск от проявяващи се болести и невъзможността за ефективно движение и самообслужване на човека са най-притеснителните следствия от напредващата възраст. Външният вид, бръчките и самотата са други притеснителни фактори, свързани със стареенето. Деменцията обаче е един от ужасите, от които хората се опасяват най-много с годините. Развитието на деменция в по-късна възраст поражда най-голям страх у хората над 55 години установява проучване, направено във Великобритания.

Най-честите случаи са хора над 65 години. В действителност с термина деменция се описват редица симптоми като загуба на паметта, объркване и личностни изменения, които могат да бъдат причинени от различни заболявания. Болестта на Алцхаймер е най-разпространената форма на деменция. Съществуват и други видове като съдова деменция, деменция с телца на Леви, фронтотемпорална деменция, болест на Кройцфелд-Якоб. Повечето хора свързват деменцията със загубата на паметта, но в действителност заболяването засяга индивида по различни начини. Симптомите включват също промени в настроението, объркване и дезориентация, нереалистични представи и халюцинации, затруднено общуване, проблеми с преценката за скорост и разстояние и дори непреодолим апетит за определени храни.  Макар да се предполага, че им предстоят златните години в живота, за много хора мисълта за старостта е помрачена от представата как би изглеждала тя. Проучване, осъществено от маркетинговата фирма "Минтел", показва, че най-големият страх за хората на и над 55 години, свързан със старостта, е потенциалният риск от развитие на деменция. От това се опасяват 56 процента от индивидите на тази възраст и 59 процента от хората на възраст между 65 и 74 години. Наближаването на старостта поражда тревоги и за общото здраве, финансовото положение и перспективата за настаняване в дом за възрастни хора. 

Близо 50 процента от индивидите над 55 години се страхуват от развитието на болести, различни от деменция, 26 на сто се тревожат, че няма да имат достатъчно пари за бъдещето, а около една четвърт се притесняват, че ще се наложи да бъдат настанени в домове за възрастни хора. Самотата също плаши хората на тази възраст, както и вероятността да станат жертва на измамници. 

Обикновен кръвен тест може да покаже дали даден индивид е застрашен от развитието на деменция. Авторите му от Медицинския център на университета "Еразъм" в Ротердам са установили, че има по-голяма вероятност хората с понижени или повишени нива на магнезий в кръвта да проявят симптоми на невродегенеративното заболяване.  Нивата на елемента могат да бъдат отчетени при рутинни кръвни тестове и на базата на получените резултати лекарите да дават препоръки за промени в начина на хранене с цел понижаване на риска. 

Изследването на холандските специалисти е обхванало хиляди хора, наблюдавани в търсене на връзка между нивата на магнезий и опасността от развитието на деменция.  "Ако резултатите от проучването ни се потвърдят, изследването на магнезия в кръвта може да се окаже ефикасен начин за прогнозиране на риска и за препоръчване на съответни мерки за превенция на заболяването. Оптимизирането на нивата му е лесно - чрез правилно хранене, добавки или лекарства в случай на остър дефицит", обясняват специалистите. За поддържане на нормални нива на магнезий експертите препоръчват консумация на повече зелени листни зеленчуци, ядки и пълнозърнести продукти. Поддържането на добра физическа форма и умствена активност помага за защита на мозъчното здраве в идните години по същия начин, по който хората се предпазват от животозастрашаващите инфаркт или инсулт.

Физическата активност, здравословното хранене, отказът от цигарите, употребата на алкохол според препоръките на здравните експерти, контролирането на теглото, кръвното налягане и холестерола, помагат на мозъка да се съхрани по-здрав с напредването на възрастта. Проучване е установило, че 35 процента от случаите на деменция могат да бъдат предотвратени, ако се спазват всички въпросни препоръки. Иначе, деменцията може да засегне всеки, независимо от неговите среда, образование, начин на живот, положение. Би било чудесно да има много лесен начин за предотвратяване на деменция с консумацията само на определени храни. За съжаление обаче няма доказателства за такива. И докато здравословният начин на живот и консумацията на определени продукти, например бадеми, риба, авокадо и нерафинирани въглехидрати, могат да помогнат за поддържането на мозъка в по-добро здраве, няма доказателства, че отделна храна, добавка или дейност е особено ефективна.

Макар да е вярно, че повечето хора с деменция са на възраст над 65 години, състоянието не е неизбежна част от стареенето. Рискът нараства с възрастта, но не е задължително по-стар индивид да я развие. Въпреки, че е разпространено заболяване и е много вероятно в семейството ви да има човек, който страда от нея. Това обаче не означава непременно, че и вие ще я развиете. Наследствената деменция, при която предаването на ген в семейството е свързано със 100-процентов риск от развитие на форма на болестта след навършване на 30, 40 и 50-годишна възраст, е рядкост - под един процент от всички случаи на заболяването. В случаите извън въпросните редки наследствени форми на деменция, фамилната история на заболяването не означава непременно, че даден член от семейството е изложен на повишен риск. 

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види