Коледните филми за истинските любители на киното
Много коледни филми се считат за класика и са се превърнали в истински култ около празниците, но голяма част от тях не заслужават славата си. Някои от тях са разочароващи, други са пълни провали, а трети са нахално досадни, че само при рекламата за тях ви идва да счупите телевизора. Но има някои стари класики, които не са фокусирани единствено върху идеята за почивка, украса и пълнена пуйка, и е истинско удоволствие да се разнообразите с тях.
"Метрополитан"
Трагикомедията от 1990 година на режисьора Уит Стилман пропуква ценностната система на богатите и разглезени тинейджъри. Стилман фокусира вниманието ни върху децата с добри доходи, които се стремят да бъдат на правилите места, с правилните хора, докато носят лъскавите си облекла. Но сред тях се появява пришълец, за да разбие привидната им интелектуалност и за да покаже, че зад претенциите им стоят единствено хора, носещи на раменете си старите традиции.
В сплотената група от сноби се появява не дотам заможният Том Таунсенд (Едуард Клементц), който е подучен от циника в компанията Ник (Крис Айджеман) да търси приятелство с влиятелните на деня. Съветван е да изгради силна социална фасада, с която да прикрие материалната си несигурност, а големият тест е партито в "Метрополитан".
"Смяна на местата"
Класическата комедия на режисьора Джон Ландис се опитва едновременно да ни разсмее и да ни каже нещо сериозно за човешката природа. По основния мотив от "Принцът и просякът" животът на гуру с акциите и облигациите се среща с живота на обикновен уличен мошеник. И макар че идеята с нищо не се различава от оригинала на Марк Твен, комичните образи на Еди Мърфи и Дан Акройд си струват гледането. Химията между тях е перфектна и успяват да разбият първоначално наложените им стереотипи.
Филмът следва съдбата на две промени и болезненото приспособяване към различен начин на живот. Макар че се опира на комедията, Ландис не пропуска темите за расовите предразсъдъци в Америка и измамите както на дребно, така и на по-високо ниво. Но в есенцията си остава забавна история за маниакален хаос около парти навръх Нова година с гей горила.
"8 жени"
Първият мюзикъл по мотиви на Агата Кристи събира 8 жени в заснежена къща и труп, който може да е убит от всяка една от тях. Гостите пристигат в очарователната вила, за да отпразнуват Коледа. Очертава се весело събиране, докато една от домашните прислужници не ги стъписва с новината: "Мосю е мъртъв, а в гърба му е забит нож." Осемте жени обаче не гледат сериозно на убийството и на вероятността една от тях да е заговорник, а продължават да пеят коледно и да имитират радост.
Но тъй като вдъхновението е Агата Кристи, една от тях трябва да влезе в ролята на Мосю Поаро и да стигнете до дъното на загадката. Младата Сузон (Виржини Льодоаян) започва да души за улики и постепенно разбира тайните на своите приятелки, които ги свързват с покойника. Историята се оказва по-невероятна и добре затрупана от елегантно поведение, бодливо остроумие и музикални номера.
"Чудото на Морган Крийк"
"Чудото на Морган Крийк" е за момиче от малкия град на име Труди (Бети Хътън), което се включва към коледното парти на войници в отпуск. След цяла нощ на танци и флиртове на сутринта разбира, че е бременна и не знае кой е бащата. Но нейният приятел от детството Норвал Джоун (Еди Бракен) изцяло в съгласие с библейската стилистика се съгласява да се ожени за нея.
Филмът е сниман през 40-те години, когато Холивуд е все още омагьосан от конвенционалните сюжети за живота и армията, но въпреки това режисьорът Престън Стърджъс се опитва да разкрие някои от тайните на Америка, сред които фалшивият военен патриотизъм, проблемът с нежеланата бременност и корумпираната политика. Само заради извънбрачната бременност Стърджъс е трябвало да преработва няколко пъти сценария, докато спази Кодексът за производство на Paramount Pictures. Наред с бременността той представя и секса като част от патриотичния дълг, а с препратката за раждането на Христос демонстрира на голям екран всички обществени табута.
"Коледна ваканция"
Комедията от 1989 година е брилянтно създаден фарс за семейната обстановка около коледните празници. Грубоватият хумор, скандалите и паниката, причинена от малките недоразумения, стават повод да се посмеете. Отново имаме познатите червени костюми и коледни елени, но сценарият на Джон Хюс предлага по-разчупени герои, които правят филма по-интересен.
Движещата идея на главния герой Кларк Грисуолд е да осигури незабравима коледна вечеря за семейството си, но саботажите го дебнат на всеки ъгъл и ни показват, че няма по-грандиозен начин да се провалим от старанието да направим всичко перфектно.