Защо бизнес елитът на Бразилия вече клони към крайнодесния кандидат-президент?
Т. Бауцер, Марсела Айрес, К. Плумб, Ройтерс
Бизнес класата на Бразилия мълчаливо подкрепя крайнодесния кандидат-президент Жаир Болсонаро в надпреварата за най-високия пост в държавата, страхувайки се от връщането на левицата начело на най-голямата икономика в Латинска Америка.
Бразилският валутен и фондов пазар все повече отчитат растеж в крачка с блогоприятните данни от социологическите анкети за Болсонаро - темпераментен конгресмен, по-известен с яростната си реторика срещу гейовете и афро-бразилците, отколкото с подкрепа за свободния пазар. В над 27-годишната си депутатска кариера Болсонаро е гласувал многократно за запазване на държавните монополи и срещу реформиране на раздутата държавна пенсионна система на Бразилия.
Решението му да избере уважавания банкер, завършил Чикагския университет, Паулу Гедеш за свой икономически съветник е достатъчно добро, за да привлече мнозина инвеститори и собственици на компании. Някои гледат на Болсонаро като на най-малко лошата алтернатива в предизборна надпревара, която се очертава като състезание между крайната десница и крайната левица.
Социологическите допитвания предвещават втори тур между Болсонаро и бившия кмет на Сао Пауло Фернанду Адад, кандидат на лявата Партия на трудещите се, който напредва в анкетите. Мнозина икономисти обвиняват политиката на Партията на трудещите се, която управляваше Бразилия над 15 години, за силния спад, чиито следи все още тежат върху икономиката.
Лусиано Хан, собственик на частната верига универсални магазини Havan, е сред малцината бизнесмени, открито подкрепящи Болсонаро, чието нескривано преклонение пред някогашната военна диктатура в Бразилия и често унижаване на жените и малцинствата отблъснаха големи части от избирателите.
Според оценки на Хан обаче над 80 % от хората в 300-членния бизнес съвет, в който той членува, сега подкрепят Болсонаро, след като по-умерените сред множеството кандидати в президентските избори изглежда губят позиции.
"Бизнесмените и предприемачите в цяла Бразилия и всички слоеве на обществото клонят към Болсонаро и активно ще агитират за него", посочва Хан.
Нарастващото приемане на Болсонаро от бразилския бизнес елит подчертава как поляризираният политическия пейзаж тласка умерените към крайностите и как пазарите са разклатени от широко отворената и непредвидима предизборна надпревара.
Тези колебания вече забавиха почти до парализа сливанията и придобиванията, както и първичните публични предлагания в страната, а миналия месец тласнаха бразилската валута, реал, до рекорден минимум спрямо долара.
Болсонаро в момента е лидер сред 13-те кандидат-президенти, които ще участват в първия тур на изборите на 7 октомври. Предполага се, че той ще получи 27 % от гласовете, според проучване, обявено миналата седмица от агенция Ibope.
Дали обаче ще надделее остава несигурно.
Ако, както се очаква, никой кандидат не спечели мнозинство на първия тур, двамата съперници, получили най-много гласове, ще се изправят един срещу друг на окончателния тур на 28 октомври. Същата анкета предвижда тогава Болсонаро да загуби от Адад с 4 процентни пункта.
Икономистът Адад проведе срещи с големи инвеститори, за да разсее страховете от връщане на Партията на трудещите се на власт. Известен с интелектуалното си, спокойно поведение, Адад представи традиционните си позиции за инфлацията, валутния курс и дефицита.
Той обаче призна, че ще отмени реформите на трудовия пазар и държавните разходи, въведени от непопулярния действащ президент Мишел Темер. Той също така заяви ясно, че администрацията му ще управлява държавната петролна компания Petroleo Brasileiro SA, наричана също Petrobras, като инструмент за развитие и ще отхвърли предложената продажба на производителя на пътнически самолети Embraer на американската Boeing Co.
Неотдавна Адад пусна туит, според който пазарът е "абстрактно образувание, което тероризира обществеността".
Супер министър
Почитателите на Болсонаро от корпоративния свят сочат решението му да избере Гедеш за свой съветник като причина за смекчаване на провокативната реторика на кандидат-президента, на авторитарните му наклонности и резките промени на възгледите му за бразилската икономика. Болсонаро например веднъж предложи бившият президент Фернанду Енрике Кардозу да бъде разстрелян заради приватизацията на бивши държавни компании, включително миннодобивната Vale.
Гедеш, от друга страна, който в момента е начело на компанията за управление на активи Bozano Investimentos, е яростен поддръжник на приватизацията на Petrobras и контролираната от правителството банка Banco do Brasil SA.
Болсонаро обеща, ако бъде избран, да направи Гедеш нещо като "супер министър", отговарящ за финансите, планирането и търговията, с широки правомощия да определя икономическата политика.
Гедеш проведе поредица срещи с инвестиционни банки, корпоративни шефове и международни инвеститори, за да ги примами на страната на Болсонаро.
Банкерът се срещна най-малко три пъти и с представители на финансовото министерство в опит да намекне за приемственост при реформите на Темер, включително промени в неплатежоспособната пенсионна система на Бразилия.
"Паулу Гедеш наистина печели голямо доверие за кандидатурата на Болсонаро", посочва Клаудио Пасини, който отговаря за бразилския фондов пазар в американската брокерска къща INTL FCStone в Маями.
"Заедно със страха от възход на левицата, тези две неща наклоняват нещата в полза на Болсонаро", допълва той.
Несигурен съюз?
Някои обаче поставят под въпрос колко може да продължи партньорството Болсонаро-Гедеш, дори при изборна победа.
"Болсонаро неотдавна възприе пропазарния либерализъм, това не е нещо присъщо за него, никога не е било", казва Моника де Боле, ръководител на изследванията за Латинска Америка в Johns Hopkins School of Advanced International Studies (SAIS) във Вашингтон.
Тези съмнения бяха изострени миналия месец, когато Гедеш предложи връщане на непопулярния данък върху финансовите трансакции, известен като CPMF, за да бъдат събрани крайно необходимите средства. Идеята бързо бе отхвърлена от Болсонаро от болницата, където той се възстановяваше, след като бе прободен с нож от психически болен по време на предизборен митинг миналия месец.
Скоро след това Гедеш отмени поне две планирани публични прояви, подхранвайки спекулациите, че на практика е бил отстранен от кампанията за известно време.
Гедеш отказа да коментира слуховете за противоречия. Според експерта Де Боле обаче сътресенията предстоят.
"Изглежда очевидно, че Паулу Гедеш няма да се задържи в правителство на Болсонаро", казва тя.
Мнозина се чудят също така доколко ефективно ще може да управлява Болсонаро, ако бъде избран. За близо три десетилетия в Конгреса, той не е разработил дори един законопроект. Неговата Социалнолиберална партия, деветата партия, към която се присъединява, има малка част от гласовете в парламента. Той ще трябва да създава съюзи с други партии, за да постигне каквото и да било - задача, за която има малко опит.
"Правителството е фалирало и Болсонаро няма съюзници, за да прокара бюджетни съкращения, нито дори история на стремеж към такива", казва високопоставен банкер в една от водещите бразилски банки.
За бизнес общността, казва банкерът, гласуването за Болсонаро е въпрос на избор между "ужасно и крайно ужасно".