Защо Русия няма нужда да разполага ядрени оръжия в Крим

Андрей Резчиков, "Взгляд"

Русия изтъква, че има правото да разполага ядрени оръжия където и да било на своя територия, включително в стратегически важния Крим. Защо тогава Москва не го прави?

Украинският външен министър Павло Климкин заяви, че "Крим се е превърнал в една голяма руска военна база". Според него Русия може да е разположила на полуострова ядрени оръжия. "Имаме обосновани подозрения, че там може да има ядрени оръжия или най-малкото инфраструктура за ядрени оръжия", каза министърът и съобщи, че Киев смята да подготви проекторезолюция на Общото събрание на ООН по повод милитаризацията на "окупирания" Крим. 

Климкин получи отговор от самия полуостров. Вицепремиерът на републиканското правителство Дмитрий Полонски, цитиран от Криминформ, нарече налудничаво министерското изявление. По думите му Киев нарочно прави възможно най-фантастични изказвания с надеждата някой да хване вяра, точно защото са невероятни. "Не смятам за необходимо да коментирам другояче това бълнуване", резюмира Полонски.

В Украйна обаче постоянно се чуват такива неща по адрес на Русия. Още през 2015 г. Климкин заяви преди министерска среща на НАТО в Анталия, че "разполагането на ядрени оръжия в Крим от Русия би било най-сериозно нарушение на международните й ангажименти". Аналогични изявления се чуха от него същата година на конференция за преглед на Договора за неразпространение на ядрените оръжия. А председателят на Върховната Рада Андрий Парубий заяви миналата година, че Русия уж смятала да разположи, "а според някои данни вече е разположила ядрени нападателни оръжия" в Крим. Подобни изказвания се правеха и от НАТО - бившият главнокомандващ обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Филип Брийдлав твърдеше, че на полуострова били прехвърляни системи за доставка на ядрени оръжия. 

Руското външно министерство сочеше в отговор, че Крим влиза в състава на Руската федерация, съответно Москва има право да разполага ядрени оръжия на полуострова. Както заяви министър Сергей Лавров, "Крим стана част от държава, която според Договора за неразпространение на ядрените оръжия притежава такива оръжия". "И по силата на международното право руската държава има всички основания да се разпорежда с легитимния си ядрен арсенал според своите интереси и според своите международноправни ангажименти", подчерта министърът.

Нещо повече, пълномощникът на президента в Кримския федерален окръг Олег Белавенцев отбеляза, че Русия чисто и просто няма нужда да разполага ядрени оръжия на Кримския полуостров. "Имаме достатъчно оръжия, за да стигнем до противника си там, където се намира", каза висшият служител в интервю за ТАСС.

Първият вицепрезидент на Академията за геополитически проблеми Константин Сивков изтъкна в коментар за "Взгляд", че ядрени оръжия не се разполагат никога край границите, а само навътре в територията, "с цел недопускане да бъдат поразени от силите на противника, ако започне въоръжен конфликт". Той нарече думите на Климкин "дивотии" и "смахнати брътвежи". 

Мнението на Сивков сподели и военният експерт Алексей Леонков, редактор на сп. "Арсенал Отечества". По думите му позиционните райони за шахтово базиране и мобилните ядрени комплекси винаги са били разполагани най-вече в сибирските простори. По времето на Съветския съюз в Крим бяха държани стратегически ракетоносци Ту-160, но нямаше никакви складове с ядрени оръжия, разказа той пред "Взгляд". И добави, че при денуклеаризацията на Украйна всички Ту-160 са били изтеглени, изцяло е било спряно и производството на компоненти за ядрени оръжия в завода "Южмаш" - на самата украинска територия.

Крим винаги е бил територия, до която могат да стигнат балистичните ракети на САЩ. "И да се държи там ядрен арсенал, с който няма как да отвърнеш при първи удар - това би било нонсенс, глупост", подчерта Леонков.

Днес на полуострова не се базира стратегическа авиация, способна да носи ядрени оръжия, разказа експертът. А в Черно море по думите му няма подводници с балистични ракети. Колкото до тактически ядрени оръжия, Русия не притежава такива по силата на сключените договори, сред които са Договорът за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия (СТАРТ), Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДЛРСМО) и споразуменията за ограничаване на стратегическите въоръжения (ОСВ). "В Крим не присъства нито един от компонентите на ядрената триада", обобщи той.

А член-кореспондентът на Академията за военни науки Александър Бартош изрази мнение, че разполагането на ядрени оръжия в Крим би разтревожило черноморските държави, примерно Турция, а и други членки на НАТО. "Те може би ще настоят да се балансира наличието на ядрени оръжия на полуострова и съответните ядрени средства на САЩ да бъдат разположени например на територията на България или Унгария. Затова не виждам да е необходимо разполагането на ядрени оръжия в Крим. Всички изявления, че в Крим имало ядрени оръжия, са лъжа", каза Бартош пред "Взгляд".

Леонков допълни, че наземните комплекси, влизащи в триадата, могат да доставят ядрени боеприпаси на разстояние около 18 000 км, тъй че няма никакъв смисъл да се разполагат тези оръжия в Крим - те могат "да стигнат до вероятния противник" от всяка друга точка на страната. "Щом доставим (на войските) "Сармат" (нови руски свръхтежки междуконтинентални балистични ракети, б. пр.), ще можем да ги пращаме през Северния и Южния полюс, през Запада, през Изтока. Ракетите все едно ще стигат до целта", обясни нашият събеседник.

Колкото до защитата на самия полуостров, там има достатъчно въоръжения за целта и всички те са неядрени - Крим има сигурна защита, увери Леонков. Само през първите две години след връщането на Крим в състава на Русия Черноморският флот получи още редица кораби, също и подводниците "Новоросийск" и "Ростов на Дон". На летището край Симферопол е разположен 37-и смесен въздушен полк, включващ две ескадрили. А ПВО на Крим бе снабдена със зенитно-ракетни комплекси С-300ПМ и "Бук". На полуострова бе формирана отделна 15-а бригада с противокорабни ракетни комплекси "Бастион" и "Бал". За всичко това разказа по-рано и президентът на Русия Владимир Путин.

А украински политици правят изявления от този род с цел за пореден път да привлекат вниманието на Запада към темите, свързани с Крим, и да упражнят натиск върху Русия, убедени са експертите.

Главният редактор на сп. "Националная оборона" - военният експерт Игор Коротченко, обвини Украйна, че фабрикува военни фейкове, огласявани на най-високо държавно равнище. "Изявленията на Климкин са изсмукани от пръстите и представляват съзнателна акция, целяща да дезинформира световната общественост, за да се отрази негативно върху имиджа на Русия. Това е информационно "активно мероприятие" на Украйна, реализирано чрез Климкин - украинския Шариков* в дипломатическата сфера. Десетки такива фейкове се майсторят и пробутват в Украйна всекидневно. Това е шизофренията на онази политическа класа, която дойде на власт с държавен преврат, а после се легализира чрез псевдопрезидентски избори", заяви Коротченко пред "Взгляд".

Повествованието как превръщат Крим в арсенал с ядрени оръжия бе наречено от Алексей Леонков медийна инсинуация, целяща да привлече внимание към полуострова. "Това намирисва на провокации и информационни войни. Русия никога няма да разположи в Крим ядрени оръжия", резюмира той.

* Шариков - персонаж от повестта "Кучешко сърце" на руския писател Михаил Булгаков; името му е станало нарицателно за отвратително циничен, нагъл и самодоволен простак 

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види