Футболистите и музиката

Футболистите са сред най-разпознаваемите образи на нашето съвремие. Те печелят огромни суми за представянето си на терена, но освен това са много по-влиятелни, отколкото можем да си представим. Съвсем наскоро, по време на египетските избори за президент, местните хора масово гласуваха за футболната звезда на Ливърпул Мохамед Салах, който дори не участваше в надпреварата.

Съвсем закономерно някои от играчите искат да вземат възможно повече пари в кратката си кариера, като често се впускат в различно амплоа. В някои случаи, това е музиката.

Ето няколко футболни звезди, които са записали песен:

Юри Джоркаеф, Vivre Dans Ta Lumiere

Футболът:

Джоркаеф пробива във френския шампионат в началото на 80-те години и с времето прави впечатление като един от най-креативните европейски играчи в предни позиции.

Джоркаеф е ключов играч за националния отбор на Франция и изиграва 82 мача за "петлите", в които отбелязва 28 гола. Той е сред играчите, които донасят първата титла на страната по време на домакинството на световното първенство през 1998 г.

На клубно ниво халфът играе в пет първенства на два континента, като най-големите му успехи са КНК (Купа на носителите на купи) с ПСЖ през 1996 и Купата на УЕФА с Интер през 1998 г.

Музиката:

В пика на славата си в края на 90-те години играчът решава да се прояви и зад микрофона.

Въпросното парче е поп денс хит в стил Мадона, но повечето фенове със сигурност са се постарали да запомнят Джоркаеф повече с уменията му на терена.

 

Вини Джоунс, Big Bad Leroy Brown

Футболът:

Тук няма нужда от много обяснения, защото Вини Джоунс през цялата си кариера между 1984-1999 г. Той рядко демонстрира футболни умения. За сметка на това Джоунс е основният мародер с екипите на Уимбълдън, Лийдс, Шефийлд Юнайтед, Куийнс Парк Рейнджърс и Челси. Най-големият му успех на терена е неочаквано спечелната Купа на асоциацията с Уимбълдън през 1988 г.

Вини Джоунс обаче не остава в спомените на феновете толкова като играч, колкото като грубиян. Физически здрав, провокативен и много агресивен, Джоунс е страшилище на терена и по-късно успешно пренася този имидж на големия екран.

По принцип, когато става дума за него, най-често се набляга на неговите нарушения и издевателствата над съперниците. Затова, за разнообразие, ще ви покажем най-красивият му гол.

Вини Джоунс носи екипа на националния отбор на Уелс в 9 срещи. Дебютният му мач е през декември 1994 г. при загубата от България с 0-3.

Музиката:

Вини Джоунс прави успешна кариера в киното със заглавия като Lock, Stock and Two Smoking Barrels и Escape Plan, така че със сигурност е бил изкушен да запише и песен.

В случая той се е спрял на една от класиките на Франк Синатра. Парчето е записано на живо през 2002 г., а Вини Джоунс поне се старае да не изглежда като грубиян.

 

Йохан Кройф, Oei, Oei, Oei Dat Was Me Weer Een Loei

Футболът:

Ако трябва да се направи подробна визитка на Кройф, това ще отнеме цяла една статия. Холандецът е един от най-известните футболни личности в историята - като част от легендарния от отбор на Аякс от 70-те години той печели КЕШ (Купа на европейските шампиони) през 1971, 1972, 1973 г. и става емблематичен играч за идеологията на "Тоталния футбол".

Кройф печели три пъти отличието Златна топка и извежда Холандия до финал на световно първенство през 1974 г., като става голмайстор на турнира. Като треньор с Барселона отново взима КЕШ през 1992 г.

Музиката:

В родината си Йохан Кройф дълги години е най-знаменитата личност, заради това не е странно, че той се е пробвал и в музиката. Но пък едва ли някой е очаквал да запише именно такава песен.

Парчето "Oei, Oei, Oei Dat Was Me Weer Een Loei" звучи като нещо средно между военен марш и развлекателна музика от началото на миналия век. В общи линии това изчерпва всичко, което може да се каже за песента. Преценете сами:

 

Асамоа Гиан, African Girls

Футболът:

Клубната кариера на африканския футболист преминава през 6 първенства на два континента. Трансферът на ганаеца е рекорден за Съндърланд, когато английския клуб подписва с Гиан през 2010 г.

Играчът обаче е по-известен в Африка, където от години е капитан на националния отбор на Гана. Той е най-младият играч, вкарвал за страната, първият играч, вкарвал за страната на световни първенства, както и най-добрият голмайстор на отбора с 51 попадения.

Асамоа Гиан привлече вниманието към себе си на първенството в Южна Африка през 2010 г. Тогава Гана стана едва третата страна от Черния континент, която е преминала групите, а Гиан стана африканецът с най-много голове в историята на световните първенства – 6.

Музиката:

Сигурно за много ганайци Бог се явява в това парче, защото Асамоа Гиан има наистина богоподобен статут в своята родина. Футболистът, под псевдонима Baby Jet, действително се представя по-активно повече в клипа, отколкото в самата музикална продукция. Вероятно това е идеята, защото в африканската държава Гиан е толкова известен, че името му гарантира успех на песента в дискотеките.

Иначе "African Girls" е парче, което по смисъл и съдържание може да бъде изпълнено дори от някой български певач.

Кевин Кийгън, Head Over Heels In Love

Футболът:

Кариерата на крилото буквално излита, след като Кийгън става част от отбора на Ливърпул през 1971 г. С "червените" той печели три титли на Англия, два пъти купата на УЕФА, Купата на асоциацията и един път КЕШ. Станал легенда на Острова, Кийгън се превръща в първата британска международна звезда на зеления терен, след като преминава в Хамбургер Шпортферайн. В Германия уменията му донасят приза за най-добър европейски играч два пъти през 1978 г. и 1979 г. За националния отбор на Англия Кийгън има 63 мача, в които е вкарал 21 гола.

Като треньор Кийгън също се доказва, след като вкарва отборите на Нюкасъл, Фулъм и Манчестър Сити във Висшата лига. Най-голямото му постижение е с Нюкасъл през сезон 1995/1996 г., когато клубът пропуска да стане шампион, въпреки че води в класирането през голяма част от шампионата.

В периода 1999-2000 г. футболната легенда е треньор на националния отбор на Англия.

Музиката:

Кийгън е един от най-желаните мъже през 70-те и 80-те години, затова изборът му на музика е закономерен. Парчето "Head Over Heels In Love" е захаросано колкото заглавието си, но самият футболист не изглежда много уверен в новото си амплоа, а нереалният панталон чарлстон, който носи в клипа, не му помага особено.

Въпреки това парчето достига 31-во място в британските класации за сингли, а в Германия става номер 10. Това се случва не благодарение на музикалните умения на Кийгън, а защото той бележи за Хамбургер в местния шампионат по това време.

Второто парче, издадено в същата плоча, е нещо съвсем различно. В него Кийгън показва по-мръсната страна от себе си, а с рокенрола вероятно му се получава една идея повече.

На следващата година Кийгън издава трета песен, която отново е по-лирична и носи синтезаторите, ефектите и раздутостта на настъпващото десетилетие на 80-те. Въпреки че футболистът се опитва да запази рок духа, нищо не може да спаси това парче.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види