Снимка: Quentin Dr

Възрастните примати са по-умни от човешките бебета

Приматите могат да се окажат по-интелигентни, отколкото се считаше досега, тъй като тестовете, на които са били подлагани, са тотално погрешни, пише в. "Дейли мейл". Вестникът цитира съвместно проучване на британски и американски специалисти.

По думите на д-р Дейвид Ливънс стотици проучвания са ни втълпявали, че приматите са умни, но не колкото хората. Специалистите системно са се проваляли в опитите си да измерят интелекта на тези животни точно и безпристрастно. "Като хора, ние сме свикнали да се възприемаме като връх на еволюционното дърво", казва д-р Ливънс.

Познанията ни за социалния интелект на приматите често страдат от предубеждения и са плод на фалшива наука. Човекоподобните маймуни се оказват много по-умни, отколкото ги мислехме досега. Тъй като винаги са се считали за върха на еволюционната верига, хората винаги са надценявали интелекта на своите бебета и са подценявали този на възрастните маймуни. Поради тази причина, при сравнение на двата вида, малките бебета на Хомо сапиенс излизат победители пред дискриминираните възрастни примати. "Дори когато маймуните печелят състезанията с малките деца, учените са склонни да интерпретират техните постижения като следствие на по-ниски когнитивни способности" се казва в изследването. "Досега няма нито едно научно доказателство за съществени разлики в интерпретацията на жестовете от страна на хората и на приматите", изтъква Дейвид Ливънс. При досегашната методология на сравняване на интелекта на хората и маймуните, еталонът за човека е бил западняк, образован, жител на индустриализирана страна - богата и демократично устроена. А изследваните маймуни в най-честите случаи са били осиротели екземпляри, отгледани в стерилни институции и среда.

За научното изследване на двата вида би било по-правилно по-разширени групи хора да бъдат сравнявани с по-големи групи примати. Според Ким Бард, изследовател от университета в Портсмут и съавтор на изследването, съществува голяма пропаст между реалностите и наложените клишета за интелекта на приматите. "Ние си мислим, че само хората притежават изтънчен социален интелект, което не се потвърждава от реалните факти!"
Най-новите изследвания освен това потвърждават, че приматите могат да си общуват относно отсъстващи предмети. Досега се считаше, че на това са способни малките деца, но не и възрастните маймуни. Ако приматите трябва да бъдат сравнявани с хората, те трябва да минат през равно на тях обучение, което никога не е вземано предвид досега при тестовете.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види