Снимка: Guliver/Getty

Какво иска Макрон от нас?

Очаква се Макрон да намекне за включването на България в шенгенското пространство

Еманюел Макрон е първият френски президент, който пристига на визита в България през последните 10 години. Той и жена му са в страната по покана на президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов. Двойката ще бъде настанена в Слънчевото бунгало в комплекс Евксиноград. Официалният обяд за първото френско семейство ще бъде типично българска славянска салата с българско сирене и вкусен калкан, а за пиене - евксиноградска ракия и ароматен "Врачански мискет" от избата на резиденцията.

По време на визитата на Макрон ще бъдат разисквани теми за Европейския съюз, европейската перспектива на страните от Западните Балкани, охраната на външните граници на ЕС, както и въпроси на двустранното сътрудничество между България и Франция. По-рано тази седмица Макрон определи трудовите закони на ЕС като предателство към европейските принципи.

Европейската директива за командированите работници във вида, в който функционира, представлява предателство към европейския дух и основните принципи на ЕС. Това заяви в Залцбург френският президент Еманюел Макрон в началото на тридневната си обиколка в Централна и Източна Европа, цитиран от Франс прес.

След среща с австрийския канцлер Кристиан Керн Макрон подчерта, че Франция и Австрия имат общо виждане по тези въпроси и че Париж и Виена са на мнение, че европейската директива за командированите работници облагодетелства социалния дъмпинг в полза на страните от Източна Европа.

"Единният европейски пазар и свободното движение на работници нямат за цел да облагодетелстват страните, които насърчават занижаването на социалните права", посочи френският държавен глава. По думите му "тъкмо това подхранва в нашите страни популизма и подкопава доверието в европейския проект".

"Проектът за реформа на директивата, която предлагаме, е проект, насочен към намаляване на периода на работа на командирования работник до една година, засилване на контрола и развитие на двустранното сътрудничество за контрол, съществуването на един трезв принцип, а именно - за еднакъв труд, еднакво заплащане - което премахва именно това изкривяване", каза Макрон във видеозапис, поместен в сайтовете на френски медии.

По този начин според него ще може да се преработи в дълбочина сегашната система.

Макрон, цитиран от Ройтерс, потвърди отново приоритетите си за бъдещето на ЕС и еврозоната, изтъквайки целта за създаване на бюджет и парламент на еврозоната, социална основа и данъчна хармонизация. По думите му, съществуват "общи гледни точки" с Австрия по тези въпроси и предложения в тази посока ще бъдат направени до края на 2017 година.

Въпросът за командированите работници беше една от темите в предизборната кампания на френския президент и в това отношение той има подкрепата на Германия, отбелязва АФП. Макрон се надява да убеди достатъчно страни, по-специално от Източна Европа, за да събере мнозинство в подкрепа на реформата на директивата на европейска среща, насрочена за 23 октомври.

По-късно в Залцбург се състоя среща и с премиерите на Чехия и Словакия - Бохуслав Соботка и Роберт Фицо.

Директивата от 1996 година дава право на предприятие от ЕС да изпраща временно свои служители в друга страна от Евросъюза, но продължавайки да плаща осигурителни вноски в изпращащата страна. Освен това според сегашния текст командированият работник има право да остане в дадена страна от ЕС три години, а Европейската комисия обмисля да го намали на две години Макрон обаче иска този период да бъде не повече от година.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види