Праисторическите жени - по-силни от днешните шампионки по гребане
Жените, които живели преди повече от 7000 години в Централна Европа, са имали по-силни ръце от тези на днешните шампионки по гребане, сочат резултатите от изследване. За това свидетелства активното им участие в земеделието през неолита.
Учени от Кембриджкия университет в Англия са на мнение, че физическата сила на тези жени вероятно е била свързана с работата им, по-специално със силата на китките на ръцете им, тъй като обработвали земята и събирали реколта от зърнени храни, за да произведат брашно, като стривали семената с помощта на воденични камъни.
Учените изследвали раменни кости и кости на долните крайници у 45 днешни жени, които играят футбол, бягат или участват в състезания по гребане. След това били анализирани същите кости у жени, които водят по-заседнал начин на живот. Получените данни били сравнени с характерните особености на кости на жени, живели през неолита.
"Като изследваме костите на хора, които редовно извършват физически упражнения, и ги сравняваме с древни кости, може да се направи заключение за видовете работа, извършвана от предците ни", заяви ръководителката на изследването Алисън Макинтош.
По време на триседмични тренировки на отборите по гребане на Кембриджкия университет Макинтош изследвала със скенер костите на ръцете и краката на състезателките. Младите жени на около 20-годишна възраст тренирали два пъти дневно, като преодолявали средно 120 км седмично.
Праисторическите жени, чиито кости били изследвани, живели преди 7000-7400 години. Оказало се, че докато силата на долните им крайници била сходна с тази на днешните университетски шампионки по гребане, силата на ръцете им от рамото до лакътя била с 11-16 на сто по-голяма от тази днешните гребкини и с близо 30 на сто по-голяма от онази на другите студентки в Кембридж.
Резултатите от изследването са публикувани в Science Advances.