Снимка: Miroslav Hlavko/Caters

Полевките зарязват партньорите си, когато те започнат да пият

Учени от университета в Орегон установиха, че двойките прерийни полевки се разделят, ако самецът има достъп до алкохол и започне да пие, съобщава в. "Дейли мейл".

По този повод изданието пише, че за пореден път се доказва, че алкохолът е враг на дълготрайните връзки. Полевките са от малкото животни, които установяват дългосрочни моногамни връзки. Но се оказало, че когато самците пият алкохол, те са склонни към изневяра и към чифтосване с други женски. При полевката въздържател подобно поведение не се наблюдавало. А когато под въздействието на алкохола самецът започва да ухажва други женски, неговата партньорка му обръща гръб.

Според автора на изследването Андрей Рябинин от Орегонския здравен и научен университет зависимостта между пиенето и разпадането на една връзка има биологични корени.

В този ред на мисли хората и полевките имат много общи неща. По време на тестовете проличало, че самците, които пият сами, прекарвали по-малко време с бившите си партньорки и проявявали интерес към чужди. А тези, които въобще не консумирали или пиели в компанията на половинките си, се задържали повече с тях. Но алкохолът рано или късно ги тласкал към изневяра.

по БТА

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види