Снимка: Massimiliano Latella

Пестицид застрашава земните пчели с изчезване

Природозащитниците искат глобална забрана срещу използването на химикала

Пестицид, който се използва за зърнените култури, застрашава популациите от земни пчели, защото намалява способностите на цариците да създават нови колонии, съобщи в. "Дейли мейл".

Химикалът тиаметоксам драстично намалява количеството яйца, снесени от пчелата майка.

"Вероятността за цариците, които са изложени на химикала, да снасят яйца и да основат колония, е с 26 процента по-малка. Толкова голям спад в способността им да създават колонии увеличава възможността дивите популации да изчезнат", каза ръководителят на изследването проф. Найджъл Рейн от университета в Гуелф, провинция Онтарио.

През 2013 г. беше въведена временна двугодишна забрана на ползването на пестицида за цъфтящите култури в Европейския съюз. Защитниците на околната среда искат да бъде издадена постоянна забрана и тя да обхваща всички култури. Земеделските производители от своя страна предупреждават, че това може да доведе до по-малки добиви и връщане към по-стари и по-вредни пестициди. 

Проучвания доказаха, че изложени в среда, наситена с тиаметоксам, пчелите демонстрират две фази. В първата, те се активизират и започват да летят бързо и агресивно, придобиват рязко способността да прелитат по-големи разстояния за по-дълъг период от време. След ден или два в същата среда обаче се наблюдава вторият стадий, в който губят способността си да летят – намаля средната им скорост на летене, както и издръжливостта им. Прелитат с 56 процента по-малко разстояние и издържат за 54 процента по-кратък период.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види