Как да оцелеем в първия час след ядрена атака
Напоследък ядрените бомби се завръщат в съзнанието на хората. Всъщност ядрените бомбардировки са в съзнанието на държавните агенции и служби като Гражданска защита през цялото време, независимо от актуалното в информационния поток. Типичният сценарий в главите им обаче, не е свързан с ракетите на дълги разстояния и пълното унищожение в стила на Студената война, а по-скоро с детонацията на атомна бомба, изстреляна от терористи – и по-конкретно 10-килотонова атомна бомба. За да добиете представа, 10-килотонова бомба е малко по-малка от тази, която САЩ пускат над Хирошима. Същата е силата на 5000 бомби от тези, които се пренасят и изстрелват с камиони – този вид ползват терористите при атаката в Оклахома от 1995г., когато броят на жертвите е 168. Предполага се, че около 10 килотона е и размера на бомбите в Северна Корея.
Дори да сте в час с последните терористични заплахи, много вероятно е да не сте добре запознати с литературата за подготовка, като например тази, написана от федералното правителство на САЩ, публикувана на Ready.gov. Държавните агенции непрекъснато усъвършенстват плановете си за реакция, свързани с безопасността при ядрени заплахи – координират отговорностите на агенциите и дори провеждат симулации как би изглеждал ядрен взрив в големи градове като Лос Анджелис и Вашингтон. Съвсем скоро бе отпусната държавна субсидия за проект в Университета "Джордж Мейсън", който създава компютърна симулация на реакциите на отделните хора в първите 30 дни след ядрена атака в Ню Йорк.
Да си представим, че един от най-лошите сценарий се сбъдва и някак 10 килотона атомна бомба гръмва, и то без предварително предупреждение на местното правителство.
Първите 15 секунди
Ако все още сте жив, то вероятно сте на поне километър разстояние от мястото на експлозията: 10-килотоновата бомба няма да изравни градa със земята, но ще причини значителни щети, особено в района на взрива. Това означава, че някъде около 75 000 до 100 000 души вероятно вече са мъртви – попаднали в радиус от половин до един километър от мястото на бомбата, казва Ървин Редленър, директор на Националния център за подготовка при бедствия в Колумбийския университет. Повечето от сградите в този радиус също вече ги няма, казва Брук Будмейер, сертифициран здравен физик от Националната лаборатория "Лорънс Ливърмор". Вероятно е значителни щети да забележите и малко извън радиуса от 1 километър. По думите на Будмейер, между един и три километра – в така наречената "леко повредена зона" стъклата се разбиват с такава сила, която би наранила хората. Сякаш огнена топка, гореща като слънцето, е изстреляна на пет километра в атмосферата, събираща мръсотията и отломките от разрушаващите се сгради.
Между 1-вата и 15-тата минута
Тревога. Имате между 10 и 15 минути да потърсите подслон. Не искате да се скитате навън, докато цялата тази мръсотия и отломки, сега под формата на радиоактивни частици с размера на песъчинки, падат обратно към Земята, причинявайки радиационно отравяне на тези, които са навън.
Радиационното отравяне не е шега. Вземете например случая в Бразилия през 1987г., когато двама души решават да откраднат радиоактивния източник на уред за лъчетерапия от изоставена болница, защото мислили, че има стойността на метал при даване за скрап.
Взимат го у дома си и го демонтират, излагайки се на радиация, продават го за скрап, където бива препродаден на друго място за скрап, чийто собственик на свой ред го занася в дома си. Крайният резултат включва смъртта на четирима и значителното излагане на радиация на 249 души. И това само от някои от частите на уреда за лъчетерапия. Освен смърт, силното излагане на радиация, дори за кратко време, може да причини подуване на кожата и тежки увреждания на костния мозък, лигавицата на белите дробове и стомашно-чревния тракт, както и дългосрочни странични ефекти като левкемия.
Да, тук е моментът за паника. Вие сте един от щастливците, които са били достатъчно далеч от взрива, за да не попаднат под ударите на отломки или летящи парчета стъкло. Забравете за колата си, казва Будмейер, гама-лъчите ще преминат директно през предното стъкло или тънкия метал, с който се правят съвременните автомобили. Колкото повече слоеве от бетон и тухли можете да поставите между себе си и ядрената следа, толкова по-добре. Тя ще се натрупва на покривите, така че не се разхождайте по най-горните етажи на сградите. Трябва ви най-добрата защита: хубава дебела стена, стари жилищни сгради или тези с тухлена фасада ще свършат чудесна работа. Други варианти за защита от радиацията са централните площи на офис сградите, циментов подземен гараж или в подземията на метрото..
Между 15-тата и 60-тата минута
Добрали сте се до близката офис сграда, но в последната секунда забелязвате няколко изгубени, уплашени деца. Проклета да е радиацията, решавате да им помогнете. Браво на вас, само че сега онези пясъчни частици се връщат към Земята, попадат в косата ви, палтото ви, обувките ви, докато бързате към най-близката тухлена сграда. Сега сте изложени на риск от радиационно отравяне. Размерът на щетите зависи от това колко близо сте до мястото на взрива и колко скоро след него сте се изложили на отравянето. Що се отнася до радиацията, притеснението на Будмейер е свързано с онези остри ефекти, които се появяват, когато човек е изложен на високи дози радиация за кратък период от време, което е достатъчно да накара човек да повърне. Стомашно-чревният тракт е чувствителен към радиация, така че ако започнете да повръщате много скоро, това е знак, че сте поели значителна (т.е. потенциално смъртоносна) доза.
Очевидно ви е необходима медицинска помощ. Като начало, добра защита е лекарството, наречено "пруско синьо", което може да се приложи перорално, за да премине радиацията по-бързо през тялото, казва Редленър. Проблемът е, че вероятно дори нямате идея къде може да го намерите. Повечето хора нямат, а най вероятно количествата от него са крайно недостатъчни и в случай на ядрена атака изобщо няма система за разпространение, казва той. Единственият ви избор е да се скриете в подслон и да се опитате да минимизирате щетите от натрупването на отпадъци като отстраните частиците от тялото си - това поне малко ще съкрати излагането на радиация. И не забравяйте, първо премахнете дрехите си и срешете косата си, за да паднат частиците. Малко вероятно е, но ако можете да намерите вода, захващайте се с миенето, но бъдете много внимателни, защото търкането може да остави драскотини и да вкара радиоактивните частици в кожата ви. И в никакъв случай не използвайте балсам за коса.
След 1-вия час
След като сте се настанили в своя импровизиран дом или бункер, не ви остава друго, освен да чакате. Добрата новина: радиоактивният дъжд от ядрена бомба се разпада бързо. През първия час радиоактивната енергия се е изчерпала на 50%, а след 24 часа е на 80% изчерпана, въпреки че е трудно да се предвиди накъде вятърът ще разнесе радиацията, така че ако е възможно, изчакайте гражданска зашита или друга държавна агенция да изпрати спешен екип.
И докато сте се скрили в своята крепост от бетон или тухла, чакайки за помощ или знак, че вече е чисто, положението може да стане напрегнато. Много хора, натъпкани на едно място, и вероятно вече много от тях - гладни и жадни. Опитайте се да успокоите хората около себе си. Ако сте действали разумно, намерили сте веднага подслон (след като спасихте децата, разбира се) и не сте се изложили на радиоактивен дъжд, то вие сте късметлия. В крайна сметка, възможно е дори да се приберете жив и здрав в дома си, ако се намира достатъчно далеч от мястото на взрива, разбира се, но не разчитайте. Нивата на радиоактивност в града ще бъдат високи дълго време, но заплахата от отравяне ще отмине. Точно както в Нагасаки и Хирошима, в крайна сметка животът ви все пак ще се завърне към нормалното.

