Тръмп спря временно решението да разреши вноса на трофеи от убити слонове
Президентът на САЩ съобщи в Twitter, че ще спре временно решението за разрешаване на вноса на трофеи от убити слонове, докато не разгледа всички факти, свързани с опазването на околната среда.
Два дни по-рано правителството на САЩ съобщи, че отново ще разреши вноса на ловците, убили слонове в Зимбабве, да внасят трофеите си в САЩ. Решението предизвика възмущението на защитници на правата на животните и на потребители на социалните мрежи, които публикуваха снимки на синовете на Доналд Тръмп - Ерик и Доналд-младши, които са страстни ловци на трофеи. Еколози реагираха гневно на снимка, на която Доналд Тръмп-младши позира с отрязаната опашка на слон, убит в Зимбабве през 2011 г.
Забраната за вноса трофеи от убити слонове бе наложена при неговия предшественик на поста Барак Обама. Администрацията на Тръмп опита да обясни отмяната с аргумента, че насърчаването на богати ловци да убиват слонове за удоволствие ще помогне за опазването на застрашени видове.
Обама забрани през 2014 г. вноса в САЩ на трофеи от слонове, убити в Африка и по-конкретно в Зимбабве и Замбия.
Разрешеният лов на слонове в Африка може да струва над 50 000 долара на човек, без да се броят самолетните билети.
"Законният, добре регулиран спортен лов като част от правилна управленска програма може да бъде от полза за някои видове, като осигурява стимули на местните общности да пазят тези видове и като предоставя крайно необходими приходи за нуждите на опазването на околната среда", се казваше в решението на федералната агенция на САЩ за риболова и дивата природа.
Екологични групи и защитници на животните обаче изразиха скептицизъм, че убиването на слонове може да спаси вида. Това решение изпраща погрешен сигнал на фона на международните усилия за спиране на бракониерството, предупредиха те.
"Какво послание е да се казва на света, че бедните африканци, които се борят за оцеляване, не могат да убиват слонове, за да ги използват или продават, за да се прехранват, но няма проблем богати американци да убиват тези животни, за да взимат техните бивни като трофеи?", попита Уейн Пасел, президент на Хуманното общество на Съединените щати, най-голямата неправителствена организация в страната за защита на животните.
Не става ясно дали общественият отзвук е повлиял на решението на Тръмп да преразгледа решението, но поне засега Африканският слон е защитен от американските ловци.
Той е й най-големият сухоземен бозайник, обявен от САЩ за застрашен вид през 1979 г. Броят на слоновете на континента е намалял от 5 милиона преди един век до около 400 000 сега и продължава да спада всяка година.
Според ООН до 100 000 африкански слона са били убити между 2010 и 2012 г. Популацията на горските слонове е намаляла с 62 процента между 2002 и 2011 г.
по БТА

