Без кои органи можем да оцелеем?
Помислете за своите органи. Бъбреците, които пречистват кръвта ви, белите дробове, без които не можете да дишате, и мозъкът, който диктува всеки процес в организма ви и движенията, които извършвате. Кое е най-ценно? И без кое не бихте могли да оцелеете? Всъщност има органи, без които човек може да оцелее. В идеален свят, би било прекрасно ако всичките ви органи функционират с максималния си капацитет, но ако ви се наложи да се откажете от някой, е вероятно да живеете добре и без него.
Далак
Той е част от имунната система, която е отговорна да проверява дали има инфекция на кръвта и пречиства червените кръвни телца. Има видове имунни заболявания или ракови състояния, които могат да наложат отстраняването на далака. Но въпреки че е възможно човек да живее без далак, той би бил по-склонен към инфекции, срещу което има специални имунизации.
Бъбрек
Всички сме запознати с този орган със специфична форма, който присъства в тялото ни под формата на комплект от два броя и се грижи за замърсяванията на кръвта. Бъбрекът е филтърът на тялото. Не всеки е роден с два бъбрека. Някои хора са принудени да се откажат от единия заради болест. Други са склонни да дарят този орган на близък, изпаднал в беда. Всъщност е напълно възможно да живеете без никакви бъбреци. Това изисква регулярна диализа, която пречиства кръвта посредством машина.
Жлъчен мехур
Този орган спомага храносмилането, като отделя жлъчни сокове. Понякога кристализацията на вещества в жлъчката предизвиква жлъчни камъни. Често това не е опасно, но ако блокират канал в жлъчния мехур, това може да предизвика интензивна болка. В най-лошия случай може да се наложи оперативно премахване на жлъчния мехур. Това ще предизвика черния дроб да изтласка жлъчката директно в червата, но с балансирана диета с много фибри, можете спокойно да живеете без жлъчен мехур.
Стомах
Тук вече ви хванахме неподготвени! Целият стомах може да бъде отстранен и все пак човек да живее без него. В такива случаи се налага хирургическо поставяне на изкуствено черво, което да играе ролята на стомах в организма. Човек без стомах трябва регулярно да се инжектира с витамин B12, защото в противен случай изкуственото черво не е способно да усвоява витамина. Въпреки това неудобство, всички останали процеси в организма могат да протичат нормално без наличието на истински стомах.
Бял дроб
Белите дробове са устроени така, че дори и един от тях да не е наличен, другият може да компенсира загубите. Разбира се, се наблюдава разлика в дишането и капацитета на хората с един бял дроб в сравнение с тези с два. Но в случай, че човекът с един бял дроб се грижи за себе си и внимава с физическите активности, е напълно нормално да продължи живота си с един бял дроб.
Репродуктивни органи
Не е необходимо да говорим за какво служат. Всички знаем. Знаем и че са необходими за репродукцията на индивида. Но не са от съществена важност за функциите на организма като цяло. Хора без репродуктивни органи могат да живеят напълно нормален и пълноценен живот. Жени с отстранена матка, но функциониращи яйчници могат да дадат своите яйцеклетки и да се възползват от варианта сурогатна майка да износи детето им.
Апендикс
Орган с формата на тръба, разположен до дебелото черво. С развитието на човешкия род и усъвършенстването функциите на организма, апендиксът е загубил своята роля и функцията му не е особено ясна към настоящия момент. Хората, изпитали болка от подут апендикс, могат да го премахнат и да продължат живота си без никакви неудобства и липси.
Черен дроб
Той има потенциала да се възобновява. Лекарите могат да вземат част от здрав черен дроб и да го присадят на нуждаещ се пациент. След известно време и двамата пациенти имат напълно функциониращи и развити черни дробове.
Сърдечни клапи
Въпреки че има много заместители и лечебни сили за възстановяване на "разбито сърце", засега няма установен заместител на органа сърце. Сърдечните клапи обаче, които могат да пострадат вследствие на инфаркт или други сърдечни проблеми, могат да бъдат заместени с изкуствени клапи, които да вършат прекрасно тяхната работа. Често се използват сърдечни клапи от хора, съгласили се да станат донори след смъртта си, както и от прасета. Това изобретение е много ценно за хора, родени без сърдечни клапи – защото и това се случва.
Половин мозък
Мозъкът оглавява класацията за органите, които не трябва да ни предават никога. Но невинаги имаме този късмет. Мозъкът е контролната кула на целия ни организъм. Понякога обаче се налага премахването на половината мозък. Ако това се случи при дете, е напълно възможно органът да се възстанови, така че да се развие отново и детето да води пълноценен живот. Иначе, която част от мозъка липсва, тази част на тялото няма да функционира.
Важно е да осъзнаем обаче, че оцеляването не е като живеенето. За да водите наистина пълноценен живот, се поддържайте здрави и се грижете за своето тяло и всички органи и системи в организма си. Трябва да сме благодарни, че природата се е погрижила толкова малки на размер части от нас да се грижат за така важните неща, които ни държат живи и здрави, дори и да не можем да ги видим.

