Как физалисът помага за възстановяване на хора с невродегенеративни заболявания?
Физалисът е екзотично, не много познато растение у нас, малко са и хората, които познават вкуса му, както и онези, които го отглеждат. Но трябва да ви кажа, че той е изключително адаптивен, може да си купите семена и да го засадите в градината, както и в саксии. Така хем щем се радвате на прекрасния му вид и цветове, хем ще хапвате от ароматните му плодове. Все пак са необходими известни познания за отглеждането му, а информация ще намерите в интернет.
Физалисът е растение от семейство картофови. Известни са около 75 вида, повечето диворастящи, но стопанско значение имат: перуанският физалис с дребни (6-12 г), но много вкусни и с превъзходен аромат плодове; мексиканският физалис с по-едри (до 80 г) плодове в зависимост от сорта и ягодовият физалис, наречен така заради вкусните с аромат на ягода плодове (5-10 г).
Тези плодове са обвити в шушулка, наподобяваща фенер, а това означава на гръцки Physalis. Родината му е Южна и Централна Америка. Индианците са го отглеждали още в предколумбовата епоха. С идването на конквистадорите, растението е пренесено в Северна Америка, Европа Африка и др. За маите и ацтеките е бил по-важен от домата и продължава да е характерен компонент за латиноамериканската кухня: добавя се към супи, салати, може да се маринова, пече и пържи. Дори го нанизват и сушат като люти чушки. Правят и хубаво сладко, което се сгъстява по естествен начин, защото съдържанието на пектин в плода е високо. Да не забравяме и невероятната салса верде - зелен сос, който в Мексико се прави от пасирани плодове на физалис, ароматизиран с лют пипер, бял лук, кориандър, лайм. Сервира се с тортили, месо и риба на скара.
Физалисът отдавна привлича вниманието и на учените. Така наред с познатите му свойства, изследователи от щата Пара в Бразилия откриват в стъблото му вещество с ценни качества:
"Новините са много добри, защото това вещество стимулира растежа на невроните в областта на хипокампуса, свързан с паметта. Става дума за създаването на нови неврони, нещо, за което преди време не се говореше", казва Милтон Насименто ду Сантос от изследователската група Active Molecules Bioprospection към Федералния университет в Пара.
"Неврогенните свойства на камапу (това е едно от многото наименования на физалиса в Бразилия) са вече тествани в лабораторни условия. Сега провеждаме клинични и производствени изпитвания, които целят да подпомогнат националната фармацевтична индустрия.
Откриването на веществото стана случайно. Това често се случва в науката: изследваш едно, откриваш друго. Физалисът е известен със своите противовъзпалителни и антипаразитни свойства. Решихме да задълбочим проучванията в тази насока и тогава в неговия стволов сок идентифицирахме присъствието на вещество, стимулиращо създаването на нови нервни клетки, следователно помага за възстановяване на хора, страдащи от невродегенеративни заболявания като, Алцхаймер, Паркинсон и др. То е известно на науката, но изненадата бе да го открием в плод, който изобилства в нашия щат Пара", казва Милтон.
С производството на нови неврони ще могат да се създават и нови връзки между мозъчните клетки, които да възстановят загубената памет. Изследователите смятат също, че лекарството от физалис може да компенсира смъртта на нервни клетки при пациенти с депресия, тъй като предизвиква създаването на нови.
Нека спомена и някои вече известни свойства на физалиса, от които може да се възползвате още сега. Той е мощен антиоксидант и диуретик. Антисептичното му действие е широко известно и често се препоръчва при възпаление на дихателните пътища. Плодове, както и чай от листата му, могат да се ползват от астматично болни. Смята се, че плодовете подпомагат прочистването на кръвта и отделянето на албумина от бъбреците. Вече се споменаха противовъзпалителните и антипаразитните им свойства, а съдържащите се в тях флавоноиди действат успокояващо. Може да се консумира от диабетици, полезен е за децата, има и антивирусен ефект при грип.