Младите имигранти в САЩ стават лесна плячка за местните банди

Хавиер Товар от Франс прес

Някои младежи от Централна Америка, пристигнали неотдавна в САЩ, след като са избягали от ужаса на организираните банди, в крайна сметка влизат в редиците на местни организирани престъпни групи.

Властите предупредиха, че такива младежи биват вербувани от бандата Мара Салватруча, известна като МС-13. Те съобщиха това по повод повдигането на обвинения миналата седмица в Лос Анджелис на 22 членове на престъпни банди, 19 от които са незаконно пребиваващи. Те са обвинени в редица престъпления, включително седем убийства.

"Най-трагичното в този случай е, че тези млади жертви вероятно са напуснали родината си с надеждата да намерят сигурност и благоденствие в САЩ. Вместо това тези жертви са имали нещастието да попаднат на членове на прибягващи до насилие банди, които са експлоатирали уязвимостта им като мигранти", каза прокурорката Джаки Лейси.

Престъпната организация Мара Салватруча е създадена в средата на 80-те години на миналия век. Сега тя е активна в десет американски щата, както и в страни като Салвадор, Хондурас и Гватемала, а методите й са смразяващи.

Стигнало се е дотам стотици хиляди кандидати за убежище в САЩ да казват, че са избягали от ада на тази банда.

Как тогава става така, че някой младеж в крайна сметка се присъединява към престъпната групировка, която е опропастила живота му?

МС-13 често пъти вербува млади хора насила, но се случва и те да решат, че нямат друг избор, обясни преподавателят от университета "Джордж Вашингтон" Марк Едберг, който е работил в район с висока активност на банди близо до столицата на САЩ, на петнадесетина километра от Белия дом.

"Няма много варианти на избор и ако човек е на 12, 14 или 15 години, разбира, че в този квартал структурата на властта и престижа е свързана с участие в престъпна групировка", отбеляза той.

Има ли "Ефект Тръмп"?

Вербуването на млади мигранти не е ново явление, но говорителката на ФБР Лора Еймилър каза, че то е станало "особено забележимо с МС-13 през последните години".

Марк Едберг споменава 2014 година, когато в страната започват да пристигат все повече непридружени малолетни и непълнолетни от Централна Америка, и 2016 година, след победата на президентските избори на Доналд Тръмп, който превърна борбата срещу незаконната имиграция в един от лайтмотивите си.

След тези избори "те пристигат в наплашени общности, което тласка хората към незаконния живот", казва преподавателят. Тогава те стават жертва на "неформални мрежи за вербуване", които се насочват "към най-уязвимите".

Бившият член на банда Джеси де ла Крус, който сега работи като юридически консултант, обаче смята, че тази теория е просто политическа стратегия, която благоприятства реториката на Тръмп, според когото идващите от Централна Америка "мигрантски кервани" са пълни с членове на МС-13.

Говорителят на прокуратурата на Лос Анджелис Том Мрожек впрочем заяви, че 19-те незаконно пребиваващи обвиняеми вече са имали връзки с МС-13 в Централна Америка.

Де ла Крус смята, че говоренето за "наплив" е свързано с етикета, който силите на реда лепват на всеки татуиран испаноезичен човек, който живее в "заразена" общност.

"Ако човек идва от Централна Америка или Мексико, с кого ще движи? с бели хора ли? Не, ще стои с хора като него, които може да са членове на банда, а може и да не са", каза той. 

Ритуал по посвещаване

В повдигнатите миналата седмица обвинения са споменати убийства с отблъскващи подробности, като случая с младеж от противникова банда, който бил разчленен, а сърцето му - извадено.

Властите казват, че много от убийствата, които разследват, са част от "ритуал по посвещаване" за приемане в МС-13.

Едберг заявява, че е чувал за "екстремни неща", които новаците са принудени да извършат.

Младеж, с когото е разговарял в затвора, му казал, че е минал "кръщение". "Трябвало е да докаже, че е готов да получи куршум", разказа преподавателят.

Де ла Крус, който е бил член на банда преди да получи докторска степен след излизането си от затвора, е скептичен.

Убийствата "бяха нещо, което правеше (бандата) Нуестра Фамилия през 70-те години, но вече не се прави", уверява той.

"Сега търсят хора, които искат да са част от нещо, които като тях са били пренебрегвани, маргинализирани". Като много от младите мигранти. 

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види