Стопкадър Youtube

Някога символ на спокойствието, Уругвай се тревожи от увеличаване на насилието

Маурисио Рабуфети, Франс прес

Убийството на Антони Макарис, младеж от беден квартал в Монтевидео, който тъкмо отпразнувал 19-ия си рожден ден и впечатлявал с успехите си в голфа, шокира Уругвай - пристан на спокойствието в Латинска Америка от години, а днес застигнат от насилието.

Макарис, който бил млада надежда на уругвайския голф, бил застрелян на 24 април право в сърцето от двама престъпници, които се опитали да откраднат раницата му. Момчето преминало обучение по програма за начинаещи в този спорт, предложена на младежите от неговия квартал "Ел Серо" - бедняшки район с ламаринени бараки. 

"Той получи шанс да се измъкне и се вкопчи в него, но за съжаление средата не му позволи", казва с болка пред АФП вицепрезидентът на клуба по голф Нелсон Перес.

Обаче "не бива да губим надежда. Случи се най-лошото, но ние ще удвоим усилията за подпомагане на тези деца", отбелязва той.

Убийството на Антони е поредно в списък, който става все по-дълъг, призна министърът на вътрешните работи Едуардо Бономи: "Ако продължава така, тази година ще има увеличение" в сравнение с регистрираните през 2017 г. 283 случая. 

Уругвай - сгушена между Аржентина и Бразилия държавица с 3,5 милиона жители, която по традиция се слави със спокойствието си, все още е далеч от равнището на престъпността в района.

Според изследователския център "Инсайт крайм" през 2016 г. страна е била на 15-то място от 19-те страни в Латинска Америка и Карибите по брой убийства на 100 000 души от населението.

Неслучайно уругвайските плажове с бял пясък и шикозния морски курорт Пунта дел Есте е превзет от аржентинци и бразилци, които тук намират сигурност, каквато нямат в страната си.

По ирония на съдбата именно в центъра на буржоазния квартал "Поситос" в столицата Монтевидео преди няколко седмици намерил смъртта си бразилски турист. Станал жертва на заблуден куршум, който бил изстрелян от полицията при преследване на престъпници и минал през стената на наетия от туриста апартамент за уикенда. 

"Безнаказаност"

Докато статистиките показват увеличение на равнището на убийствата от 5,7 на 8,4 на 100 000 жители между 2005 и 2015 г., зачестяват критиките срещу управляващата от 13 години и обвинена в прекалена толерантност коалиция "Широк фронт".

"За момент правителството се затрудни да разбере кое е репресия, кое е свързано с философски и идеологически въпроси", казва за АФП бившият полицейски комисар Роберт Парадо. Самият експрезидент Хосе Мухика (2010-2014 г.) е бивш партизанин, както и министър Бономи.

Оттам и чувството за "безнаказаност" и "упражняване на властта с вина", допълва Парадо.

Нарастването на престъпността, което изненадва жителите, свикнали да възприемат страната си като рай сред район, известен с насилието, се превърна в тема, която буди особено безпокойство и е превзела челните страници на вестниците и телевизионните дебати.

Взривени нощем банкомати, въоръжени нападения на квартални магазинчета, заблудени куршуми, ранили деца в бедните квартали: страната лека-полека трябваше да свикне с това ново насилие, които се удвоява в семейството поради ръст на мачистките убийства.

Но в една Латинска Америка, където наркотрафикът е вездесъщ, оръжията - достъпни, а границите - не винаги добре охранявани, Уругвай може би не можеше да устои по-дълго на тази основна тенденция.

Според официалните данни 60 процента от убийствата са резултат от уреждане на сметки между престъпници, главно свързани с трафика на наркотици.

"Убедени сме, че увеличаването на престъпността в Уругвай не е поради разрастване на престъпните банди, а по-скоро поради сблъсъците между тези банди", отговори наскоро вътрешният министър Бономи на въпроси на опозицията в парламента.

От няколко години вече страната се е примирила, че трябва повече да мисли за безопасността си: такситата има преграда, отделяща шофьора от пътниците, засилени са мерките за сигурност на спортни събития, а бензиностанциите вече не приемат пари в брой нощем.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види