Малки усилия за чиста планета
Замисляли ли сте се колко боклук произвеждате на ден? Е, следващия път, когато се възмущавате на това, че лятото е кратко, а зимата - необикновено топла, замислете се как третирате отпадъците, които оставяте след себе си. Всеки човек на планетата произвежда над 1 килограм отпадъци на ден и се очаква тази цифра да нарасне през идните 15 години според Световната банка. Загрижени хора, на които им е омръзнало да слушат как правителствата и бизнесът реагират на кризата с боклуците, замърсяващи планетата и подклаждащи климатичните промени, все повече взимат проблема в свои ръце.
По време на "Седмицата на нулеви отпадъци" ето няколко начина да намалите негативното си влишние върху околната среда:
Откажете се от пластмасовите сламки
Само в Съединените щати всеки ден се използват 500 милиона пластмасови сламки, сочат данни на активисти. Сламките често са твърде малки, за да бъдат рециклирани и са сред най-големите замърсители на плажовете, а могат и да свършат в стомасите на костенурките. Пластмасовите сламки за еднократна употреба обаче могат лесно да бъдат заменени от сламки от неръждаема стомана или стъклени за многократна употреба.
Използвайте бутилка за вода и чаша за кафе, които са за многократна употреба
Всяка минута по света се купуват един милион пластмасови шишета, според данни на "Гардиън". Нивата на рециклиране са ниски, а активистите твърдят, че при сегашния темп до 2050 година в океана ще има повече пластмаса, отколкото риба. Многократното употребяване на бутилка за вода и чаша за кафе може да спести пари - много вериги кафенета като Starbucks предлагат отстъпки на клиентите, които си носят собствена чаша.
Използвайте пазарска чанта за многократна употреба
Миналата седмица Кения се присъедини към група от над 40 държави, забранили напълно, частично или обложили с данък употребата на найлонови торбички. Сред тях са Китай, Франция, Руанда и Италия. Много пликчета плуват в океана и задушават костенурки и морски птици, както и пълнят стомасите на делфините и китовете с отпадъци, докато те не умрат от глад. Много супермаркети вече предлагат алтернативи като "многократни" найлонови торбички, торбички от канаваца и от памучни материи. Те са огромни, здрави, удобни, не са последен писък на модата, но с тях можете да спестите замърсяването на околната среда.
Започнете да компостирате
Когато бъдат изпратени на депото за отпадъци, остатъците от храна отделят метан - газ, който е по-силен от въглеродния диоксид, допринасящ за глобалното затопляне. Чрез компостирането, което изисква малко кошче с отвор на кухненския плот и може да се извършва в апартаменти, хранителните отпадъци се превръщат в питателна почва. Тя може да се използва за отглеждане на цветя, дървета или храна.
Преминете на санитарни продукти за многократна употреба
Една жена в менструация ще използва хиляди санитарни изделия през живота си, като мнозинството употребяват дамски превръзки, изработени предимно от найлон, или тампони. Изследователи са изчислили, че в Северна Америка годишно в депа се изпращат 20 милиарда превръзки, тампони и апликатори. Само че броят на алтернативите нараства и те включват силициеви менструални чашки и превръзки за многократна употреба.
Спрете цигарите
Угарките са най-често изхвърляният артикул по целия свят и се приемат за токсичен отпадък, вредящ на водоснабдяването и попадащ в хранителната верига. Изгорелите фасове не са биоразградими и са направени от малки парчета пластмаса. А така ще помогнете не само на околната среда, а и на себе си.

