Проект, превръщащ Желязната завеса в природен резерват, получи награда
Дългата 1400 километра ивица земя, която бележеше някогашната граница между Източна и Западна Германия и бе известна като "ивицата на смъртта", сега е дом на най-различни представители на флората и фауната.
Проектът "Зеленият пояс", предложен за първи път през 70-те години - много преди падането на Желязната завеса, вчера получи германската награда за околна среда на церемония в град Брауншвайг.
Победителите "осъществиха една европейска визия за "зелен пояс" и символ на преодоляването на Студената война", посочи в изявление Германската федерална фондация за околна среда.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер на церемонията нарече проекта "красива история след Студената война", която е оползотворила уникални природни условия в някогашната ничия земя.
"Зеленият пояс" сега е дом на безброй природни чудеса, които в други области са на изчезване, каза той.
Природозащитниците и изследователите Инге Силман, Кай Фробел и Хуберт Вайгер спечелиха общо 245 хиляди евро за проекта.
Пред "Дойче веле" Фробел разказа, че някогашната ничия земя е дала на природата 40-годишна почивка, тъй като за този период там почти не е развивана дейност. Като пример посочи, че 90 процента от видовете птици, които са редки или застрашени в Бавария, могат да бъдат открити в Зеления пояс.
Територията е дом на над 1200 вида животни и растения, които са застрашени или почти изчезнали, включително черен щъркел, водно конче и европейската дървесна жаба.
Фробел каза, че изследователите са във връзка с представители на Южна Корея за обмисляне на мерки, с които да се гарантира, че демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея може някога да бъде превърната в подобен природен резерват.
Двама бизнес ръководители - Бернхард и Йоханес Освалд - също получиха 245 хиляди евро за разработка на нови електрически двигатели за промишлени нужди, които намаляват използването на енергия с до 50 процента, съобщи организацията.