Снимка: pixabay.com

Обидните емотикони в различните държави

Вдигнат палец може да бъде опасен жест в някои държави

Списък с емотиконите, които могат да бъдат възприети като обида в някои държави, бе публикуван от журналистка в сайта Машабъл.

Според Рейчъл Томпсън езикът на емоджи символите вече отдавна е станал международен. Например, в Италия, Испания, Португалия, Гърция, Аржентина, Бразилия, Колумбия, Куба и Уругвай емотиконата с вдигнат показалец и малък пръст означава, че намеквате на събеседника за изневяра от партньора му.

В Китай помахването с ръка може да наскърби много човека, с когото общувате в чата. Емотиконата се използва, когато искате да посочите пътя на някого и да развалите приятелските си взаимоотношения. Жестът с изпънат показалец (посочващ пръст) в Китай се въприема като жест, предназначен за куче, затова, по-добре този емотикон също да бъде избягван в кореспонденция с китаец. От друга страна, жителите на Китай биха използвали средния си пръст, за да посочат нещо, без да усещат какво означава този техен жест за останалата част от света.

Вдигнатият нагоре палец се оценява като непристоен жест в Иран, Ирак, Афганистан и Нигерия. А в Тайланд да изпратите вдигнат палец на човека отсреща би имало същото значение като да изплезите езика си. Във Великобритания жестът за мир (вдигнати показалец и среден пръст) има и второ значение - събеседникът ви да върви по дяволите.

В някои страни кимащите емотикони могат да бъдат особено объркващи, тъй като на много места кимане нагоре-надолу означава „не“, а кимането настрани – „да“.

Най-лесният начин да не се загубите в употребата на емотикони, особено в кореспонденция с чужденци, остава употребата на думи, макар че асинхронната комуникация крие също своите рискове.

За да не пропуснеш това, което си заслужава да се види