Барак Обама се завръща на политическата сцена
Откакто напусна Белия дом, той запазва дискретност, въздържайки се да критикува директно Доналд Тръмп. Днес бившият президент Барак Обама за пръв път ще стъпи отново на американската политическа сцена.
Очаква се бившият президент от Демократическата партия да присъства на две срещи с избиратели, първата от които в щата Ню Джърси, близо до Ню Йорк, а втората - на 500 км на юг, във Вирджиния.
Както в Нюарк, така и в Ричмънд, 56-годишният Обама ще подкрепи кандидатите на своята партия за губернаторския пост.
Гласуването и в двата щата е насрочено за 7 ноември, една година след отекналият по цял свят гръм от победата на Доналд Тръмп на президентските избори на 8 ноември 2016 година.
Но значението на тези срещи е преди всичко в това, че са редки: американците почти не биват консултирани преди междинните парламентарни избори през 2018 година.
"Тази година в САЩ важни избори ще се състоят само два пъти - за поста губернатор на Ню Джърси, и за губернатор на Вирджиния", обясни пред АФП Лари Сабато, преподавател по политически науки.
"Залогът е спечелването на по-изгодна позиция в очакване на междинните избори през 2018 г.", подчертава той.
Не се знае какво ще каже Барак Обама, чийто наследник в Белия дом се опитва да разруши резултатите от осемгодишния му мандат.
Откакто напусна поста си на 20 януари, първият чернокож президент на САЩ се държи на дистанция от политическия дебат, спазвайки традицията на резервираност, подобно на предшествениците си.
Рядко нарушавано мълчание
След като си подари три месеца ваканция, Обама се зае с редактирането на мемоарите си, изказваше се рядко пред публика и на практика не даде нито едно интервю.
Няколкото пъти, когато реши да наруши това мълчание, той се изказа по теми от национално значение, като имиграцията, здравното осигуряване или борбата срещу климатичните промени.
Но когато днес се върне в атмосферата на политически срещи с активисти на Демократическата партия, сред които се ползва с прекрасен рейтинг, 44-ият президент на САЩ може да се изкуши да пусне няколко вербални стрели по Тръмп, който не се въздържа от публични критики към Обама.
Губернаторският пост в Ню Джърси изглежда почти спечелен от кандидата на Демократическата партия Филип Мърфи. Очаква се той да наследи републиканеца Крис Кристи, някога близък до Тръмп. В края на мандата на Кристи имиджът му е катастрофален и популярността му е рекордно ниска.
"Демократите имат пред себе си прекрасна възможност да спечелят Ню Джърси, само Вирджиния е обект на оспорвана борба", потвърждава Лари Сабато, който преподава именно в университета на Вирджиния.
Вирджиния е ключов щат. Това е единственият щат от историческия Юг, в който Хилари Клинтън спечели през 2016 година. Значението му се подсилва и от географската близост до федералната столица Вашингтон.
Изборите са тест
"Ако Голямата стара партия загуби във Вирджиния, мнозина ще държат Тръмп отговорен", анализира Сабато. От друга страна, "ако републиканците спечелят губернаторския пост, Тръмп няма да бъде смятан за тежест за партията на изборите през 2018 година".
В град Ричмънд, столица на щата Вирджиния и някогашна столица на Конфедерацията, Обама ще подкрепи младия кандидат на Демократическата партия Ралф Нортам.
Проучване на института "Куинипиак" дава на този бивш военен лекар лека преднина в изборната надпревара срещу републиканеца Ед Гилеспи.
Пристигането на Обама в град Ричмънд, динамичен финансов център с над 220 хиляди жители, доведе до появата на дълги опашки за билети за публичната среща.
Разбирайки добре значението на тези избори в стратегията за запазване на мнозинството си в Конгреса, президентът Тръмп обвини Ралф Нортам, че подкрепяйки градовете, които дават убежище на нелегалните мигранти, се бори за банда латиноамерикански престъпници.
Ед Гилеспи беше съветник на президента Джордж У. Буш, а по-късно стана лобист милионер. Засега той запазва предпазлива дистанция от непредсказуемия президент републиканец, макар че Тръмп обяви официално подкрепата си за него.
Превод: Асен Георгиев