Хафтар призовава Европа да блокира мигрантите в Африка
"Двайсет милиарда долара за 20 или 25 години" ще струва на Европа необходимото съдействие, за да бъдат блокирани мигрантските потоци на южната либийска граница. Това заяви в публикувано днес интервю най-влиятелната фигура в Източна Либия – фелдмаршал Халифа Хафтар.
"Проблемът с мигрантите не се решава на нашите брегове. Ако те престанат да заминават по море, ще трябва да ги пазим ние, а това не е възможно."
"Напротив, трябва да работим съвместно, за да блокираме потоците на дългата 4,000 км пустинна южна граница на Либия. Войниците ми са готови. Аз контролирам над три четвърти от страната. Разполагам с нужния персонал, но не ми достигат средства", продължава командирът на силата, която се обяви сама за Либийска национална армия, Хафтар.
Френският президент Еманюел Макрон "ме попита от какво имаме нужда, в момента му изпращам списък", отбеляза той.
В списъка ще бъдат включени "обучение за граничарите, муниции, оръжия, най-вече бронирани коли, джипове за пясъчен терен, дронове, датчици, очила за нощно виждане, хеликоптери". Идеята е да се изградят мобилни лагери от по 150 души най-малкото на всеки 100 километра, посочи фелдмаршалът. Според него обширната програма ще струва "близо 20 милиарда долара за 20 или 25 години като обединени усилия на европейските страни".
За сравнение "Турция взема шест милиарда" от Брюксел, "за да контролира безкрайно по-малко сирийски бежанци и неколцина иракчани", каза Хафтар и добави: "Ние в Либия трябва да сдържаме гигантски потоци от хора, прииждащи от цяла Африка".
В края на юли Хафтар и неговият съперник Файез ал Сарадж, оглавяващ правителството на националното съгласие, договориха прекратяване на огъня в цялата страна и предсрочни избори след преговори под егидата на френския президент недалеч от Париж.
От страниците на "Кориере дела сера" маршалът отново критикува Сарадж, който без консултации с него одобрил морска операция на италиански сили в помощ на либийската брегова охрана, за да удържа заминаващите с лодки мигранти.
"Решението му е личен избор, нелегитимен и незаконен", смята Хафтар. "Либийците и италианците са приятели", но "никой не влиза във водите ни без разрешение", посочва той.
Пристигнал в Либия по време на революцията през 2011 г. след 20-годишно изгнание, Хафтар според неговите критици се стреми да поеме управлението на страната и няма намерение да се подчини на цивилната власт, напомня АФП.

