Защо кралските особи винаги пътуват с траурни дрехи в багажа?
Приготвянето на багажа, когато заминаваме на екскурзия, никога не е лесно.
Но дрехите на кралските особи за пътувания в чужбина се планират предварително, така че никой никога да не се притеснява дали има достатъчно ризи или обувки. Винаги има определен брой костюми и рокли, които трябва да бъдат приготвени: принц Джордж трябва да има поне пет чифта къси панталони в различни цветове, принцеса Шарлот трябва да има не по-малко от десет шноли за коса, а херцогинята на Кеймбридж - най-малко два чифта бежови обувки на висок ток.
Все пак има един костюм, който всяка кралска особа трябва да вземе със себе си в чужбина, независимо къде отива, и причината за това е повече от смущаваща. Всеки път, когато са извън страната, те трябва да носят в багажа си черно траурно облекло – в случай че някой от семейството умре, докато са в чужбина.
Когато бащата на Даяна умира, докато са на ски почивка в Алпите, те набързо вадят от багажа черните си дрехи и след това се качват на самолета обратно към Англия. И когато Джордж VI, бащата на кралица Елизабет II, умира след дълго боледуване през февруари 1952 г., докато тя и Филип са на екскурзия в Кения – далеч от багажа си - придружаващите ги оператори стоят покрай тях, с камерите надолу, за да покажат, че уважават неприкосновеността на личния живот на височайшата дама, и не биха направили и една снимка, докато кралските особи не се облекат в черно. В багажа им няма приготвена подходяща черна рокля за Елизабет II и тя трябва да пътува обратно до Обединеното кралство с наличните в багажа си дрехи. След като кацат в страната черна рокля е занесена в самолета, за да може кралицата да се преоблече, преди да слезе надолу по стълбите.
Но не само кралските особи спазват подобни ритуали. Репортерите също трябва да имат подготвен черен костюм, в случай че трябва да обявят смъртта на някоя кралска особа. Това е част и от дипломатическия живот на всеки държавен глава - те трябва или да опаковат траурните облекла предварително или да имат готовност бързо да закупят нещо подходящо.
И все пак турският президент и съпругата му очевидно не са наясно по темата. Това е единственото обяснение за това, което се е случило в Швеция през март 2013 г. В неделя, на 10-ти март, принцеса Лилиан, умира на 97-годишна възраст и целият народ е в траур. Така че не е изненада, че кралят, кралицата и останалата част от семейството са облечени в черно, когато посрещат президента на Турция Абдуллах Гюл и съпругата му Хайрюниса на следващия ден, в началото на официалната им визита в страната. Президентът и първата дама обаче са били неподготвени за нещастния случай. Изненадващото за всички останали се оказва, че Хайрюниса Гюл, религиозно консервативна (и изключително модерна) жена е облечена в ярко синьо. Но, може би, вече е пътувала, когато тъжната вест за смъртта на Лилиан я застига. След това във вечерта на бляскавата кралска вечеря, тя отново носи помпозно облекло – блестяща сребриста рокля, покрита с кристали – докато всички кралски особи са в черно, макар и с блестящи диаманти и диадеми, тъй като всичко бяло също е приемливо. Коронясаната принцеса Виктория, например, носи брошка, подарена от Лилиан. Дори и да няма черни дрехи, Хайрюниса е могла да извади от багажа най-подходящото си за случая облекло. На втория ден тя е облечена в черно, но с червено шалче на главата. На третия, когато си тръгват, двойката най-накрая е от глава до пети в черни дрехи.
Вярно е, че кралските особи имат много специални правила, определящи етикета – например, те трябва да започнат разговор, а не човекът, с когото се запознават; не могат да бъдат докосвани от некралски особи и други. Но има моменти, в които традиции като носенето на траурно облекло на път, което да отговаря на мрачното настроение при смърт на някой от семейството, имат смисъл.